Strážov

Jednou z hlavných charakteristík Strážovských vrchov je chýbajúci súvislý hrebeň tohoto pohoria. Spôsobené je to tým, že na zvrásnené jadro sa nasúvali série príkrovov čo spôsobilo že dnes je možné sa kochať pestro modelovanými skupinami brál a stuhnutých sedimentov z rôznych kútov morského dna.

Ľudia sa tiež významne podpísali na dnešnom vzhľade tohoto kraja. Usadníci, ktorí sa tu usadili počas valašskej kolonizácie vyklčovali lesy a na horských lúkach začali chovať stáda dobytku. Prišli sem z rôznych krajov, odkiaľ ich vyhnali turecké nájazdy a preto aj každá dedina v tejto časti Slovenska má svoje špecifické charakteristiky.

Strážovské vrchy majú niekoľko osamelých vrcholov a najvyšší z nich je Strážov, ktorý sa svojimi dolomitovými útesmi dvíha až do výšky 1213 metrov nad morom. Nachádza sa medzi Čičmanmi a Zliechovom. Cesta na jeho vrchol je vcelku jednoduchá, Čičmany a Zliechov spája červená turistická značka, ktorá vedie cez lúku nazývanou Poľana a odtiaľ vedie červeno značená odbočka na vrchol na Strážov.

Kúsok pod Poľanou, smerom na Zliechov, sa nachádza Sedlo pod Strážovom odkiaľ sa dá po neznačenom chodníku prejsť k poľovníckej chatke Na Belánke a nižšie k dvom Strážovským vodopádom. Treba však pamätať že pohyb mimo značených turistických chodníkov je v Národnej prírodnej rezervácii Strážov zakázaný.

Výhľad zo Strážova poskytuje fascinujúce pohľady do hlbočiny na labyrint strážovských kotlín poprepájaných cestičkami a horskými priesmykmi.

Strážov, Strážovské vrchy
Strážov, Strážovské vrchy

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922