HRADY A ZÁMKY

Bojnický zámok – je situovaný na travertínovej kope v západnej časti kúpeľného mestečka Bojnice v okrese Prievidza. Je to jeden z turisticky najzaujímavejších hradov (prestavaných na zámok) na Slovensku, pričom je súčasťou rekreačno-kúpeľného komplexu a bývalý park je čiastočne využitý ako zoologická záhrada.

Čachtický hrad – zrúcanina Čachtického hradu sa nachádza na ostrom vápencovom výbežku nad obcou Čachtice na severnom okraji Malých Karpát, neďaleko Nového Mesta nad Váhom.

Hrad Beckov – zakonzervovaná zrúcanina hradu z 12. storočia, ktorá je situovaná na vápencovom brale vypínajúcom sa priamo nad obcou Beckov na strednom Považí v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Hrad Kežmarok – vznikol na pokyn kráľa Mateja Korvína na mieste kostola sv. Alžbety, ktorý bol zničený počas jazdy husitov v roku 1433 a pri stavbe hradu bol zbúraný.

Hrad Likava – zrúcanina hradu je situovaná približne 1 km severne od obce Likavka v okrese Ružomberok na Liptove, v podhorí Chočských vrchov.

Liptovský hrad – zrúcanina Liptovského hradu je situovaná na vrchole Sestrč nad obcou Liptovská Sielnica v nadmorskej výške rovných 1000 metrov (Chočské vrchy). Liptovský hrad je najvyššie položeným hradom na Slovensku.

Ľupčiansky hrad – je situovaný nad obcou Slovenská Ľupča na južnej strane Nízkych Tatier v okrese Banská Bystrica (región Horehronie).

Mestský hrad v Banskej Bystrici – mestský hrad vznikol ako prvá fáza obranného zabezpečenia významného banského mesta Banská Bystrica. Prvá písomná zmienka o opevnení mesta je z roku 1442.

Oravský hrad – je situovaný na dominantnom skalnom útese v obci Oravský Podzámok nad riekou Orava v okrese Dolný Kubín. Oravský hrad sa člení na horný, stredný a dolný hrad.

Spišský hrad – majestátna zrúcanina Spišského hradu je situovaná na vrchole travertínového bradla pri obci Žehra, v okrese Spišská Nová Ves. Je to jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov na Slovensku.

Hrad Strečno – obnovená zrúcanina hradu je situovaná na strmej skale nad vstupom do tiesňavy Váhu medzi Žilinskou a Turčianskou kotlinou. Kamenný hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia na vrchole útesu ako pôvodne strážny objekt pri ceste popri Váhu.

Trenčiansky hrad – je situovaný na skalnatom vrchole výbežku Strážovských vrchov, priamo nad centrom mesta Trenčín. Najznámejší a kedysi aj najvýznamnejší hrad celého Považia prestavoval správne centrum Trenčianskeho komitátu.

Zvolenský zámok – masívny hrad s vonkajším opevnením sa nachádza na návrší v meste Zvolen, ktoré je jedno z najstarších slovenských miest. Hrad bol postavený niekedy medzi rokmi 1370 až 1380 na príkaz kráľa Ľudovíta I.

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922