Oravský hrad

Oravský hrad je situovaný na dominantnom skalnom útese v obci Oravský Podzámok nad riekou Orava v okrese Dolný Kubín.

Oravský hrad sa člení na horný, stredný a dolný hrad. Hornú časť hradu tvorí Citadela, ktorá je najstaršia časť hradu, postavená v 13. storočí, a pôvodne slúžila na obranu hradu. Stredná časť sa skladá z Korvínovho paláca, paláca Jána z Dubovca a obytnej hradnej veže. Dolnú časť hradu tvorí Turzov palác, kaplnka svätého Michala, západná a východná bašta a obranný systém hradu, ktorý je tvorený z troch hradných brán.

Prvýkrát sa Oravský hrad spomína v roku 1267, keď bol najsevernejším hradom na území Uhorského kráľovstva. Kráľ Belo IV. urobil z Oravského hradu centrum miestnej správy, čím vytvoril predpoklad na vznik Oravskej župy, čo sa stalo po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho (1321).

Od začiatku kraľovania Vladislava Jagelovského vládol na Oravskom hrade rod Zápoľskovcov a keď sa Ján Zápoľský postavil kráľovi Ferdinandovi I., jeho oravskí kapitáni ho ubránili pred útokmi generála Katzianera. V roku 1556 získal hrad František Turzo a na sedemdesiat rokov sa stal sídlom turzovského rodu.

V roku 1670 bol hrad obkľúčený vojskom generála Heistera, lebo Štefan Tököli (manžel jednej z dcér Juraja Turzu) sa pridal k Vešeléniho sprisahaniu. Hrad sa vzdal po tom, čo Štefan Tököli spáchal samovraždu. V roku 1672 bol hrad prekvapujúco dobytý sedliackymi vzbúrencami pod vedením Gašpara Piku.

Poslednými vojenskými udalosťami prešiel hrad za povstania Františka II. Rákocziho. Najskôr ho dobyli povstalci v roku 1703 a potom niekoľko mesiacov odolával cisárskemu vojsku, kým sa v roku 1709 jeho posádka nevzdala.

V roku 1800 Oravský hrad vyhorel a hrozila mu úplná devastácia (pravdepodobne iskra z komína podpálila strechu). Iba vďaka provizórnym opravám Františka Zičiho hrad prekonal najhoršie a po roku 1861 dostal trvalé zastrešenie a bol opravený. V roku 1868 bolo na hrade zriadené múzeum. Novými úpravami prešiel hrad v roku 1951, keď nadobudol dnešnú podobu. V súčasnosti je na Oravskom hrade expozícia Oravského múzea P. O. Hviezdoslava (historická, etnografická a prírodovedná expozícia). Oravský hrad je národnou kultúrnou pamiatkov.

Zaujímavosťou je, že na Oravskom hrade bolo nakrútených niekoľko filmových diel, napríklad prvá čiernobiela verzia filmu Dracula z roku 1922 a tiež niekoľko rozprávkových filmov ako Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák ako aj Sokoliar Tomáš.

Oravský hrad
Oravský hrad
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922