Záruby

Vyhliadkový vrchol Záruby s nadmorskou výškou 767 metrov nad morom je najvyšším vrcholom pohoria Malé Karpaty. Nachádza sa približne v strede pohoria neďaleko obce Smolenice v okrese Trnava.

Vďaka svojej nadmorskej výške poskytuje jeho vrcholová časť výhľady na okolitú krajinu. Výstup na vrchol Zárub je nenáročný a aj preto je vyhľadávaným cieľom turistických vychádzok.

Na vrchol Zárub vedie niekoľko značených turistických chodníkov. Pravdepodobne najobľúbenejšia trasa vedie žltou turistickou značkou z vlakovej stanice Smolenice. Trasa vedie lesným terénom a na rázcestí Havrania skala sa mení na červenú značku, ktorá pokračuje až na vrchol Zárub.

Trasa späť je tiež možná viacerými spôsobmi. Jednou z nich je zostup na sedlo Záruby po zelenej značke a pokračovať po modrej značke lesným prostredím smerom na Smolenický zámok a cez obec Smolenice k nástupnému miestu.

Výstup na záruby je skutočne nenáročná cca 5 hodinová túra lesným prostredím okorenená zaujímavou vyhliadkou z vrchola Zárub a prechádzkou okolo Smolenického zámku.

Výstup na Záruby je možný aj v zimnom období. Obľúbený je silvestrovský výstup na Záruby, ktorého sa každoročne zúčastňuje naozaj veľa nadšencov turistiky a milovníkov tohto vyhliadkového vrcholu v malých Karpatoch.

Výstup na Záruby v Malých Karpatoch
Výstup na Záruby v Malých Karpatoch
Vyhliadka z Havranej skaly
Vyhliadka z Havranej skaly
Vrchol Zárub s dvojkrížom
Vrchol Zárub s dvojkrížom
Zostup zo Zárub v zimnom období
Zostup zo Zárub v zimnom období
Smolenický zámok a zámocký park
Smolenický zámok a zámocký park

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922