Veľký Choč

Slovo „choč“ je vraj odvodené od staroslovanského názvu koč, kuča, guča čo znamenalo hrb, kopu alebo vyvýšeninu. A naozaj, Veľký Choč je vyvýšenina v Chočských vrchoch týčiaca sa nad kotlinami Horného Považia. Dosahuje nadmorskú výšku až 1611 metrov a niektorými je považovaný za najkrajší vrch Slovenska.

Už v dávnych dobách bol významným orientačným bodom pre pravekých kupcov a pocestných, ktorí prechádzali frekventovanou obchodnou cestou spájajúcou Poddunajsko s Pobaltím. Pamiatkou na tento čulý obchodný acestovateľský ruch sú mnohé hradiská a archeologické náleziská nachádzajúce sa v blízkosti Veľkého Choča.

Stredovek významne prispel k dnešnému vzhľadu Veľkého Choča. Valašská kolonizácia mu ubrala z lesného povrchu a známy hrad Likava mu dodal vážnosti. Novodobé dejiny ho ovplyvnili najmä vznikom známych kúpeľov Lúčky, ktoré podmienili aj jeho turistické využitie. Okrem kúpeľov a hradu je táto lokalita známa množstvom archeologických nálezov a unikátnou flórou.

Najlepšia cesta na Veľký choč vedie značeným chodníkom z Valaskej Dubovej cez malebné lúky Strednej poľany odkiaľ je navrchol už iba kúsok. Kedysi tu stála turistická chatka – Hviezdoslavova útulňa, postavená v roku 1924 z iniciatívy Jána Ťatliaka, známeho propagátora turistiky. V roku 1944 ju nemecké vojská vypálili a už nikdy nebola obnovená.

Ďalšia cesta na vrchol Veľkého Choča vedie z kúpeľného centra Lúčky cez sedlo Vráca alebo z obce Lisková popod významné archeologické náleziská Mních a Martinček.

Okolie Veľkého Choča je známe aj niekoľkými jaskyňami. V Liskovej jaskyni bolo nájdených mnoho kostrových pozostatkov, kostí a črepov vrátane lebky paleolitického človeka. Druhá, menej známa je Kostrmanka, 40 metrová priepasť o ktorej sa hovorí že v nej skoncoval so životom murársky majster Kostrman, ktorý bol obvinený že krivo postavil vežu kostola v Jasenovej. Faktom je, že sa v nej našli kosti, niektoré zvieracie a niektoré ľudské, lebo nie každý kto do jaskyne vliezol dokázal z nej aj vyliezť.

Pre domácich turistov je Veľký Choč každoročným cieľom tradičného novoročného výstupu ale Veľký Choč je nádherný v každom ročnom období a preto neváhajte, odmenou za náročný výstup vám bude guča nádherných výhľadov.

Veľký Choč, Chočské vrchy
Veľký Choč, Chočské vrchy
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922