Skalisko

Volovské vrchy nepatria k atraktívnym turistickým cieľom, vyznačujú sa hlbokými lesmi so skromnými výhľadmi, zarastenými poľanami a ich najvyšší vrch Zlatý stôl neponúka nič mimoriadne. Kto si však dá námahu a príde až ku križovatke turistických značiek na neďalekom Volovci, vyjde zrazu z lesa a zostane očarený vypínajúcim sa podivným útvarom, akoby gigantickou skamenenou čiapkou. A keď sa na ňu vydriapete otvoria sa pred vami ďaleké horizonty a môžete sa kochať výhľadom na štíty Vysokých Tatier, Nízkych Tatier ale i vzdialené dominanty Rudohoria.

Skalisko, tak sa nazýva „gigantická skamenená čiapka“, dosahuje nadmorskú výšku 1293 metrov a je najľahšie prístupné značeným chodníkom z tichej osady Henclová poniže Nálepkova. Atraktívnejším východiskovým bodom je však starobylá Rožňava s množstvom historických zaujímavostí alebo nedaleký poľovnícky kaštieľ Betliar. Z Betliara sa stúpa na chrbát Volovca, popod hrebeň až do sedla a odtiaľ na poľanu kde sa hrdo týči spomínané Skalisko.

Horských cyklistov poteší že vďaka bohatej sieti zvážnic je chrbát Volovca vynikajúcou destináciou pre milovníkov dvojkolesovej turistiky. Bicykel efektívne skráti dlhé putovanie cez nekonečné lesy ale na vrchol Skaliska, čo je približne 10 výškových metrov, sa už musíte vydriapať peši. Tam vám bicykel nepomôže 🙂

Skalisko, Volovské vrchy
Skalisko, Volovské vrchy
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922