Sivý vrch

Sivý vrch nie je typickým vyhliadkovýcm vrchom Západných Tatier a nepatrí ani medzi najzmámejšie vrcholy tohto pohoria. Dokonca ešte pred pár desiatkami rokov sa geológovia sporili či ho zaradiť k Západným Tatrám alebo k Chočským vrchom, nakoniec vyhrali Západné Tatry. Sivý vrch však vyniká tým, že pri výstupe naň v jasnom počasí už zďaleka poskytuje nádherné výhľady na všetky svetové strany.

Sivý vrch nepatrí k dominantám ľahko rozoznateľným z liptovskej strany Západných Tatier ale je dobre viditeľný z oravskej strany a najmä zo Zuberca. So svojou nadmorskou výškou 1805 metrov nepatrí ani zďaleka medzi najvyššie vrcholy Roháčov. Výstup naň zvyčajne začína pri Horárni pod Bielou Skalou neďaleko oravskej obce Huty, v nadmorskej výške 940 metrov a pokračuje sa po červenej turistickej značke. Horáreň pod Bielou skalou je častým nástupným miestom na hrebeňovú túru po Západných Tatrách. Výstup na Sivý vrch zahŕňa aj horolezecké prvky s použitím inštalovaných železných reťazí. Na Sivý vrch vedie niekoľko výstupových alternatív, z liptovskej strany je možný napríklad výstup hrebeňom Babiek.

Sivý vrch je špecifický aj množstvom flóry, ktorá sa okamžite po zmiznutí snehovej pokrývky objaví na jeho stráňach, vrátane 65 úplne chránených rastlín, od horcov, šafranov, klinčekov, voskovku či lomikameň trváci.

Sivý vrch, Západné Tatry
Sivý vrch, Západné Tatry

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922