Rysy

Rysy, tento vrchol vo Vysokých Tatrách, týčiaci sa do nadmorskej výšky 2503 m, dlho nemal vlastné meno. Až v roku v roku 1853 keď naň opakovane vystúpil neskorší riaditeľ smokoveckých kúpeľov Eduard Blásy so skupinou ľudí, vrchol bol slávnostne pokrstený na Vežu Morského oka. Tento názov sa však neujal a vrcholu bolo prisúdené meno Rysy, ktoré používali poľskí horali na označovanie celého masívu aj s priľahlými vrcholmi. Názov je odvodený od výrazných šikmých žľabov – rysov, ktorými je rozbrázdený múr nad záverom Kotla Morského oka.

Zaujímavosťou je, že Rysmi prebieha štátna hranica medzi Slovenskom a Poľskom a zároveň Rysy sú najvyššie položeným poľským vrcholom. Z pohľadu Slovenska sú Rysy najvyšším vrcholom, na ktorý je možné sa dostať bez spevádzania horským vodcom. Prvý upravený chodník na Rysy vznikol už v roku 1881 a viedol z Mengusovskej doliny. V roku 1886 Poliaci vybudovali chodník z poľskej strany a na náročných miestach ho vybavili reťazami.

V minulosti boli Rysy známe najmä ako „boľševický štít“ alebo „mládežnícky štít“, pretože v roku 1913 na neho z poľskej strany vystúpil Vladimír Iľjič Lenin, neskorší predstaviteľ Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie v Rusku a od roku 1957 sa pravidelne začiatkom augusta usporadúval Medzinárodný výstup mládeže na Rysy. Lenin však nebol jediný významný človek na vrchole Rysov, už v roku 1899 naň vystúpili neskorší nositelia Nobelovej ceny Maria Sklodowska-Curie s manželom Pierrom.

V roku 1932 bola v Dolinke pod Váhou postavená útulňa, ktorá bola neskôr prerobená na sezónnu chatu. Počas II. svetovej vojny bola chata striedavo používaná Slovenskou armádou, Nemcami, partizánmi, odbojármi a pašerákmi zbraní. Niekoľkokrát bola strhnutá lavínou ale vždy bola opravená. Posledné nešťastie ju postihlo v roku 2000. Chata je situovaná v nadmorskej výške 2250 metrov a je to najvyššie položená chata na Slovensku. Chata v súčasnosti okrem prenocovania v nocľahárni poskytuje aj stravovanie. Otvorená je počas letnej turistickej sezóny od 15. júna do 31. októbra.

Na Rysy sa najlepšie dostanete zo Štrbského Plesa po asfaltke vedúcej k rázcestiu pri Popradskom plese, dalej rázcestie nad Žabím potokom, Žabie plesá (od Žabích plies pokračuje strmší úsek istený reťazami), Chata pod Rysmi, sedlo Váha a vrchol Rysov. Zostúpiť môžete tou istou cestou, alebo na poľskú stranu.

Rysy
Rysy
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922