Krakova hoľa

Krakova hoľa s nadmorskou výškou 1752 metrov nie je typický výhľadový kopec Nízkych Tatier. Bežní turisti ani nevedia, že Krakova hoľa je popretkávaná podzemnými priestormi dlhými niekoľko kilometrov, ktorým kraľuje najhlbšia jaskyňa na Slovensku – Starý hrad s hĺbkou 432 metrov od vstupného bodu.

Začiatok objavovania podzemných priestorov je spojený s menom Petra Hipmana, ktorý v roku 1964 objavil štrbinu pri skalnom previse nad Čiernou dolinkou. Tento pražský horolezec a jaskyniar si tak zamiloval Krakovu hoľu, že sa presťahoval z Prahy na Slovensku a niekoľko desaťročí sa venoval objavovaniu podzemných priestorov pod Krakovou hoľou. Výsledkom tohto objavovania je niekoľko kilometrov dlhých úchvatných podzemných priestorov.

Krakova hoľa je najlepšie prístupná od Demänovskej jaskyne slobody. Vystupuje sa strmým borovicovým hájom po kľukatej cestičke na lúčnatý hrebeň Pustého s výhľadmi na Demänovskú dolinu, Chopok a Ďumbier. Chodník pokračuje lúčnymi strminami do sedla Machnaté kde sa vstupuje do lesa a pokračuje kosodrevinou až na vrchol Krakovej hole. Z vrcholu sa rozprestiera výhľad na Liptovskú kotlinu a za ňou sa týčiace velikány Vysokých Tatier a Západných Tatier s úchvatným výhľadom na vyčnievajúcu pyramídu Kriváňa.

Krakova hoľa
Krakova hoľa
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922