Kľak, Malá Fatra

Kľak je vyhliadkový vrchol v Malej Fatre. Meno dostal na podľa divoko rozokľaného temena. Kamenný útes Kľaku priam vábi podstúpiť námahu na jeho zdolanie a vystúpiť na vrchol. Z Fačkovského sedla vedie pohodlný chodník cez Reváň a mierne stúpajúcim hrebeňom až k impozantnému dvojkrížu na vrchole.

Na začiatku vrcholových skál sa nachádzajú pozostatky niekdajšej Boššányho útulne. Jozef Boššány bol maďarský stredoškolský profesor, turistický nadšenec, ktorý sa v rokou 1922 a vo veku viac ako 60 rokov rozhodol postaviť na tomto mieste turistickú útulňu. Stavbu financoval čiastočne z verejnej zbierky a čiastočne z vlastných peňazí a v roku 1923 turistická chatka už slúžila verejnosti. Keďže chatka nemala stáleho chatára, postupne vplyvom rozkrádačov a vandalov chátrala ale koncom 40. rokov sa jej zablyslo na lepšie časy a v roku 1949 sa už o ňu staral stály chatár. Potom už len chátrala až nakoniec zostali po nej iba neveľké zvyšky.

Na vrchol vedie viacero chodníkov. Jeden z nich je z údolia Rajčanky cez temeno Košiarky a Malého Kľaku. Ozrutný útes čnie priamo nad hlavami príchodzích. Prívetivejším dojmom pôsobí bralo pri pohľade z Ostrej skaly. Tadiaľto vedie na vrchol Kľaku línia hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry a turistický chodník tejto populárnej hrebeňovky. Napojiť sa naň je možné napríklad z Vrícka cez Vrícke sedlo.

Kľak, Malá Fatra
Kľak, Malá Fatra

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922