Gerlachovský štít

Gerlachovský štít je najvyšším vcholom Vysokých Tatier a zároveň aj celých Karpát, týčiaci sa do nadmorskej výšky 2655 metrov. Meno dostal podľa obce Gerlachov v chotári ktorej sa nachádza. Táto bola založená v roku 1236 synmi komesa Gerlacha zo Spišskej Soboty. V minulosti sa Gerlachovský štít nazýval aj Kotlový vrch pre charakteristický kotol, ktorý vrcholí v Kotlovom štíte a za ktorým sa nachádza hlavný vrchol.

Prvé meranie nadmorskej výšky v Tatrách sa uskutočnilo v roku 1763 na príkaz cisárskeho dvora vo Viedni pre účely kartografického popisu monarchie. V tých časoch rôzni kartografi namerali rôzne výsledky a podľa toho favorizovali ako najvyšší vrch Tatier rôzne vrcholy: Kriváň, Ľadový stít ale aj Lomnický štít. V roku 1837 bolo z vrcholu Gerlachovského štítu vykonané porovnávacie meranie pomocou vodováhy a uhlomeru pri ktorom boli zamerané okolité vrcholy a zistilo sa, že Gerlachovský štít je najvyšší. Trvalo ešte niekoľko desaťročí kým sa, vďaka aj iným meraniam od iných bádateľov, do povedomia presadilo prvenstvo Gerlachovského štítu ako najvyššieho vrcholu Tatier.

Je zaujímavé, že Gerlachovský štít bol viackrát premenovaný. Nazýval sa aj Štít Františka Jozefa ale aj Stalinov štít. Boli aj iné návrhy, ktoré sa nepresadili, ako napríklad Hora sv. Štefana, Sczyt Polski a Legionársky štít.

Prvý skutočne zdokumentovaný výstup na Gerlachovský štít sa uskutočnil v roku 1868. Na vrchol sa dostali vojenskí kartografi za pomoci vodcou zo Spiša. V súčasnosti existuje niekoľko trás ako sa dostať na vrchol. Tradičná trasa na Gelachovský štít začína na Sliezskom dome vo Velickej doline – Velická próba – Sedielko nad Kotlom – Gerlachovský kotol – a Batizovskou próbou na vrchol. Výstup na vrchol je možný iba pre organizovaných horolezcov s preukazom alebo v sprievode horského vodcu. Na začiatku minulého storočia existovali plány na výstavbu meteorologickej stanice a lanovky až na vrchol Gerlachovského štítu. Nakoniec bol tento plán realizovaný na Lomnickom štíte.

Z vrcholu Gerlachovského štítu sa naskytuje nádherný výhľad na celé Tatry a veľkú čast Slovenska, Poľska ako aj Moravy. Túra na vrchol Gerlachovského štítu patrí k výrazným zážitkom každého turistu. Zážitok z túry dokáže umocniť výber horského vodcu, ktorý vie zvoliť tú pre vás pravú trasu a okrem bezpečnosti vie poskytnúť informácie o okolí, prírode, historických udalostiach a zaujímavostiach.

Gerlachovský štít
Gerlachovský štít
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922