Ďumbier

Ďumbier s nadmorskou výškou 2043 metrov nad morom je najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Najčastejšia a najpohodlnejšia výstupová trasa na Ďumbier vedie z horského strediska Srdiečko-Trangoška v Bystrej doline. Chata na Trangoške, postavená v roku 1936, bola obľúbeným výletným miestom bulharského excára Ferdinanda Coburga. Značkovaný chodník stúpa od chaty na Trangoške územím Ďumbierskeho krasu kde voda vytvorila pozoruhodné podzemné priestory. Jedným z najznámejších je Jaskyňa mŕtvych netopierov. Chodník ďalej stúpa úbočím Kozích chrbtov do sedla medzi Ďumbierom a Gápľom kde sa nachádza kamenná Chata gen. M.R. Štefánika.

Takmer na vrchole Ďumbiera voľakedy stála malá kamenná chata – Karlova útulňa, ktorá zanikla po údere blesku niekedy pred 1. svetovou vojnou. Po jej zániku sa nadšenci rozhodli postaviť novú chatu a v roku 1924 bol položený jej základný kameň. Dnešná Chata gen. M.R. Štefánika bola dokončená v roku 1928. Počas 2. svetovej vojny bola chata strediskom partizánkych akcií a v jej blízkosti sa odohralo niekoľko krutých bojov počas ktorých vyhorela a bola vyhodená do vzduchu. V roku 1947 bola čiastočne opravená a premenovaná na Chatu hrdinov SNP. Výraznou rekonštrukcou prešla v 70. rokoch a neskoršie po Nežnej revolúcii bola spätne premenovaná na Chatu gen. M.R. Štefánika.

Od Štefánikovej chaty sa tiahne na vrchol Ďumbiera Grúnik, ktorý však v letnom období podlieha erózii a preto je výstup touto stranou zakázaný a na vrchol Ďumbiera sa treba pobrať okľukou cez Krúpovu hoľu.

Zo severnej strany je Ďumbier prístupný viacerými trasami, napr. z Liptovského Jána dlhočiznou Jánskou dolinou. Menej zdatní turisti sa môžu pobrať na Ďumbier trasou cez Jasnú kde je v zimnom období situované lyžiarske stredisko Jasná-Chpok Sever a v letnom období sú prevádzkované letné atrakcie a pri výstupe si pomôcť lanovkou takmer až na vrchol Chopku.

Azda najkrajšia trasa na vrchol Ďumbiera však vedie od Demänovskej jaskyni slobody cez vrchol Krakovej hole. Za vynaloženú námahu sa vám Ďumbier odmení fascinujúcimi výhľadmi na okolité končiare celého pohoria Nízke Tatry od Krakovej hole až po Kráľovu hoľu.

Ďumbier v Nízkych Tatrách
Ďumbier v Nízkych Tatrách
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922