Brada
Brada je vyhliadkový vrchol v Súľovských vrchoch dosahujúci nadmorskú výšku 816 metrov. Súľovské skaly sú klenotom slovenskej prírody, podivuhodným labyrintom štíhlych veží, sklaných zrázov, brán, okien a podzemných priestorov a dominantou severnej časti Súľovských vrchov je práve Brada. Je dostupná iba pre trénovaných horolezcov, nakoľko cesta na jej vrchol má horolezeckú klasifikáciu V. Na porovnanie, najvyššiu horolezeckú klasifikáciu vo Vysokých Tatrách má Ostrý štít vo Veľkej Studenej doline, ktorá dosahuje hodnotu III.
Z hlavnej cesty medzi Bytčou a Považskou Bystricou je dobre viditeľná skupina skalných veží ktorá nesie názov Brada, hoci domáci ju odjakživa nazývajú Pátriková. Má dva vrcholy, ten vyšší, mohutný skalný zub dosahuje nadmorskú výškou 816 metrov.
Horolozecká činnosť na Brade je regulovaná nakoľko pohyb mimo značených chodníkov v Národnej prírodnej rezervácii Súľovské skaly je zakázaný. Výnimku v presne ohraničených oblastiach majú napríklad organizovaní horolezci ale platná výnimka sa mení podľa aktuálnej situácie. Prvé dokumentované výstupy na Bradu vraj uskutočnili nemeckí alpinisti počas I. svetovej vojny. Na vrchole vraj zanechali vrcholovú knihu, ktorá tam bola ešte v sedemdesiatych rokoch.
Pre vyhliadkový zážitok však nie je nevyhnutné sa vyštverať až na vrchol Brady. Vyraziť sa dá napríklad z Tiesňavy značkovaným chodníkom okolo Gotickej brány na vrchol ruín stredovekého hradu prezývaného „Orlie hniezdo“. Od dávneho stredoveku tu vraj stála pevnôstka, ktorá bola zavše útočiskom lúpežných rytierov. Karol Róbert ju daroval Eliášovi, zakladateľovi šľachtického rodu Súľovských. Jeho poslední majitelia, rodina Sirmenských ho definitívne opustili v roku 1780. Z vrcholu týchto hradných ruín sa otvára prekrásny výhľad na súľovský skalný labyrint a Strážovské vrchy a oproti vám sa týči dvojitý skalný vrchol Brady.