Borišov

Veľká Fatra má nad Dolným Turcom dva charakteristické symboly, plešaté temeno Lysca a takmer rovnakú siluetu Borišova. Z malebného sedla medzi Borišovom a Ploskou, ktoré sa nazýva Močidlo, sa naskytne turistovi utešený obrázok Borišova, ktorého jedna strana je ozdobená siluetou horskej chaty. Práve do tohoto sedla pod chatou vyúsťujú línie troch dlhočizných dolín – Belianskej, Necpalskej a Ľubochnianskej.

Terajší „plešatý“ ráz tejto časti pohoria bol vytvorený počas stáročí pastierskou inváziou Valachov, ktorí potrebovali pastviny pre svoje stáda. Salaše sa tu dodnes nachádzajú na takmer každej lúke, niektoré stále funkčné, iné schátrané a ďalšie vynovené turistami slúžiace ako turistické prístrešky.

Ako prototyp romantickej horskej chaty môže slúžiť Chata pod Borišovom v nadmorskej výške 1300 metrov. Nachádza sa skutočne v „srdci“ hôr, ďaleko od civilizácie a dostupná je iba peším turistom a na horskom bicykli. Postavená bola na konci tridsiatych rokov minulého storočia a hoci prešla niekoľkými rekonštrukciami, žiadna z nich nenarušila je charakter a tradičný ráz. Odmenou pre návštevníkov tejto horskej chaty je nádherná horská scenéria a skromný komfort tohoto horského príbytku bez elektriky a iných „symbolov“ civilizácie.

Na vrchol Borišova je z chaty iba na skok i keď trošku strmo do kopca. Na vrchole je sa na čo pozerať. Rozkošné výhľady, veľkofatranská kvetena a vzácne druhy tráv. V zimnom období je Borišov atraktívnou destináciou pre skialpinistov, ktorí využívajú strmé úbočia všetkých smerov. Zjazdy severnými svahmi, riedkym lesom, do Belianskej doliny patria medzi skialpinistickú lahôdku.

Hlavné prístupové trasy na Borišov vedú dlhočiznými dolinami, Belianskou a Necpalskou, ktoré sú uzavreté pre automobily. Najdlhšia trasa vedie cez Ľubochniansku dolinu. Všetky tieto trasy sa stretávajú pri Chate pod Borišovom odkiaľ vedie cesta na vrchol. Tí, ktorí sa rozhodnú využiť trasu cez Beliansku dolinu, môžu porozmýšľať o horskom bicykli, ktorý značne zrýchli prístup aj zostup dolinou, nakoľko v závere Belianskej doliny sa nachádza chatová osada Havranovo, kde možno bicykel uschovať.

Borišov vo Veľkej Fatre
Borišov vo Veľkej Fatre
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922