Baranec

Baranec je s nadmorskou výškou 2 185 metrov tretí najvyšší vrchol Západných Tatier. Vzhľadom na svoju vysunutú polohu z masívu, Baranec vytvára prirodzenú dominantu týčiacu sa nad Liptovom. Práve z tohto dôvodu bol dlho považovaný za najvyšší vrchol celých Západných Tatier. Až začiatkom 20. storočia presnejšie merania ukázali, že v Západných Tatrách sú ešte dva vyššie vrcholy – Bystrá (2 248 metrov) a Jakubina (2 194 metrov).

V minulosti mal Baranec niekoľko pomenovaní, nazývali ho Veľký vrch ale aj Štít. Pomenovanie Baranec dostal po početných stádach dobytka, ktoré sa pásli na jeho úbočiach. Ich pastiermi zvyčajne boli Valasi, prisťahovalci zo Sedmohradska, ktorí prichádzali na neobývané územia využívajúc kráľovské privilégiá. Vypaľovaním lesov a kosodreviny sa Valasi snažili získať pasienky pre svoje stáda. Preto je na Liptove niekoľko pomenovaní súvisiacich s ohňom, ako Spálená, Žiar, Žiarce, Pálenica a podobne.

Baranec je najlepšie dostupný zo Žiaru alebo z Račkovej doliny. Obe výstupové trasy nie sú príliš dlhé zato však namáhavé a s veľkým výškovým prevýšením. Výstupová trasa vedúca Žiarskou dolinou je dlhšia ale miernejšia. V zimnom období je Žiarska dolina ako aj holý vrchol Baranca lákadlom pre milovníkov skialpinizmu. Obľúbený je najmä zjazd severozápadným svahom do Žiarskej doliny nad Žiarskou chatou.

Baranec v Západných Tatrách
Baranec v Západných Tatrách
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922