Baníkov

Baníkov s nadmorskou výškou 2178 metrov je najvyšším vrcholom Roháčov ako aj celého hrebeňa Západných Tatier. Z liptovskej strany sa javí iba ako jeden z vrcholov hlavného hrebeňa ale vynikajúco viditeľný je najmä z Roháčskej doliny. Jeho meno je odvodné od baníkov, ktorí sa snažili dolovať zlato a striebro v blízkosti Jalovskej doliny, avšak neúspešne.

Baníkov je zväčša vnímaný iba ako súčasť vrcholových prechodov Roháčov, jeho poloha, výhľady ktoré poskytuje a adrenalínové zážitky pri prechode jeho hrebeňom akoby zostávali nedocenené. Turisti zvyčajne smerujú zo Zverovky Roháčskou dolinou k bývalej Ťatljakovej chate a pokračujú hrebeňom centrálnej časti Roháčov. Ťatljakova chata bola postavená v roku 1941 skupinou nadšencov dolnokubínskeho turistického klubu pod vedením Jána Ťatljaka a v roku 1944 bola Nemcami vypálená. Po vojne bola opäť postavená ale následne v roku 1963 vyhorela a dnes je tu prevádzkovaný iba sezónny bufet.

Úsek Tri kopy – Hrubá kopa – Baníkov smerom zo Smutného sedla je považovaný za najobtiažnejší hrebeňový úsek celých Západných Tatier. Tento zradný úsek, ktorý je na najnebezpečnejších miestach zabezpečený masívnymi reťazami si vyžiadal už niekoľko ľudských životov. Z vrcholu Baníkova je potom možné zísť do Baníkovského sedla a Spálenou dolinou späť k Roháčskym plesám.

Výstup na Baníkov z liptovskej strany je podstatne dlhší. Turisti zvyčajne začínajú výstup Žiarskou dolinou na Žiarsku chatu, pokračujú na Smutné sedlo, prechádzajú cez obtiažny úsek Tri kopy – Hrubá kopa – Baníkov a zostupujú cez Jalovskú kopu na Žiarsku chatu a Žiarskou dolinou spät domov.

Prechod centrálnym hrebeňom Západných Tatier má neopakovateľné čaro. Otvárajú sa výhľady na celý Liptov, Oravu, hrebeň Nízkych Tatier, uvidíte Liptovskú Maru ako na dlani a v diaľke vrcholy Malej Fatry, Veľkej Fatry a Choča. Rozhodne to stojí za vynaloženú námahu a pot.

Baníkov v Západných Tatrách
Baníkov v Západných Tatrách

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922