Babia hora
Horná Orava je úzko spätá so životom a dielom slávneho básnika Pavla Országha Hviezdoslava, rodáka z neďalekého Vyšného Kubína. Oblý vrcholec Babej hory v Oravských Beskydách sa mohutne dvíha až do nadmorskej výšky 1723 metrov a je najvyšší zo všetkých okolitých kopcov. Práve Babia hora inšpirovala Pavla Országha Hviezdoslava k napísaniu veršov o hájnikovej žene. A nielen on, ale aj iní veľkí Oravci sa nechali inšpirovať Babou horou k ich vrcholným dielam.
Ďalšou významnou charakteristikou tejto oblasti sú tunajšie pramene silne mineralizovanej jódobrómovej vody, tieto boli známe už oddávna. Na začiatku 19. storočia prišli podnikavci na nápad využiť minerálnu vodu na liečivé účely a v roku 1863 František Syčák, svojho času jediný slovenský poslanec Uhorského snemu, tu postavil kúpele – kúpeľný dom a niekoľko drevených pavilónov. Liečili sa tu poruchy štítnej žľazy, črevné, žalúdočné ale aj ženské choroby. Počas prvej svetovej vojny majitelia kúpele opustili, ľudia ich vyrabovali, budovy spustli a už nikdy neboli obnovené. A práve jeden z drevených domčekov bol obľúbeným cieľom výletov Hviezdoslavovcov.
Neďaleko od kúpeľných domčekov vedie cestička alejou k poľane s horárňou, pri ktorej stála storočná lipa, pod ktorou radi sedávali Hviezdoslavovci kde ich hostila mladá hájnička Hanka, lebo v tej horárni žil horár Lach so svojou ženou – námetom Hájnikovej ženy.
Po roku 1920, vďaka bývalému prezidentovi Benešovi, pripadla severná časť Babej hory Poľsku kde v roku 1977 ustanovili národný park zaradený do zoznamu biosférických rezervácií UNESCO. Na Slovensku Babia hora spadá do Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava od roku 1978. Kvetinové bohatstvo horských lúk Babej hory patrí k najvzácnejším pokladom, nájdete tu jastrabník alpínsky, poniklec biely, veroniku bezlistú a mnohé iné zázraky prírody.
Na vrchol Babej hory vedú od chaty na Slanej vode dva značkované chodníky: jeden oblúkom cez Malú Babiu horu a druhý priamo Hviezdoslavovou alejou, popri horárni, udolím Bystrej až na vrchol. Oba chodníky je možné spojiť do jednej túry na slovenskej strane. Pre milovníkov prírodného prenocovania sa na tejto trase ponúkajú hneď tri utešené zrubové príbytky, jeden na poľane Ščaviny a dva až v pásme kosodreviny. Kto si dopraje Babiu horu za jasného jarného alebo jesenného počasia neobanuje, rozprávkové pohľady mu budú bohatou odmenou za vynaloženú námahu.