Západné Tatry

Územie Západných Tatier je mimoriadne atraktívne pre domáci aj zahraničný cestovný ruch. Vypína sa tu najvyššie karpatské pohorie – Tatry. Okrem horskej turistiky a alpinizmu majú Západné Tatry potenciál pre lyžovanie, zimné športy, vodné športy, kultúrnu a poznávaciu turistiku a kúpeľníctvo. Územie Západných Tatier patrí do regiónov Liptov a Orava. Administratívne je spravované v okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad a Tvrdošín (obce Zuberec, Habovka a Vitanová).

Západné Tatry sú podcelom celku Tatry ktoré sa delia na Západné a Východné Tatry (Vysoké a Belianske Tatry). Hranica medzi nimi prechádza Ľaliovým sedlom cez hrebeň do sedla Závory na dno Kôprovej doliny až do Podbanského. Západné Tatry sa delia na 6 častí: Osobitá, Sivý vrch, Liptovské Tatry, Roháče, Červené vrchy a Liptovské kopy. Sú druhým najvyšším pohorím na Slovensku a ich hlavný hrebeň s dĺžkou až 37 km sa tiahne zo západu na východ. Na západe sa začína Hutianskym sedlom a končí na východe Ľaliovým sedlom. Najvyšším vrchom Západných Tatier je Bystrá (2248 m.n.m.), ale je tu ďalších 30 vrcholov presahujúcich nadmorskú výšku 2000 metrov. Najznámejšie sú Jakubina (2194 m.n.m.), Baranec (2185 m.n.m.), Baníkov (2178 m.n.m.), Ostrý Roháč (2087 m.n.m.), Volovec (2063 m.n.m.) a Salatín (2048 m.n.m.). Nachádza sa tu aj niekoľko jaskýň, najznámejšia je Brestovská jaskyňa, ktorá nie je prístupná verejnosti. Ako pozostatok dávnej činnosti ľadovcov sa tu zachovalo 20 menších plies, najväčším je prvé Roháčske pleso a najhlbším Vyšné Bystré pleso. Podstatná časť územia Západných Tatier je chránená, spadá pod Tatranský národný park (TANAP).

Cestovný ruch v tejto oblasti je zameraný na vysokohorskú a spoznávaciu turistiku, alpinizmus, lyžovanie a zimné športy. Vyhľadávanými turistickými trasami sú pochody časťou hlavného hrebeňa Západných Tatier, prevažne v oblasti Roháčov. Zaujímavé sú aj masívne a dlhé doliny (Jalovská, Žiarska, Račkova, Jamnická a Bystrá). Pre rodiny s deťmi odporúčame napríklad fantastickú prechádzku náučným chodníkom Juráňova dolina. K hlavným rekreačným strediskám cestovného ruchu možno zaradiť Podbanské, Pribylinu, Zuberec, Brestovú a Zverovku. Kultúrny cestovný ruch sa sústreďuje do Múzea liptovskej dediny v Pribyline a Múzea oravskej dediny v Zuberci.

Široké možnosti rekreačného ubytovania sú zastúpené prevažne v obciach Zuberec a Habovka, ktoré sú charakteristické ubytovaním v rekreačných domoch. Na liptovskej strane Západných Tatier prevažujú chaty v chatových oblastiach sústredených v okolí obcí Podbanské a Pribylina.

Západné Tatry
Západné Tatry
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922