Veľká Fatra

Veľká Fatra je jedno z najrozsiahlejších pohorí na Slovensku. Nachádza sa v severozápadnej časti Stredného Slovenska a zasahuje do regiónov Turiec, Liptov a Horehronie. Na severe susedí s Malou Fatrou a Chočskými vrchmi, na východe s Nízkymi Tatrami, na juhu s Kremnickými vrchmi a na západe s Turčianskou kotlinou. Najvyšším vrcholom Veľkej Fatry je Ostredok s nadmorskou výškou 1592 metrov. V rokou 2022 bola Chránená krajinná oblasť Veľká Fatra pretransformovaná na Národný Park Veľká Fatra.

Veľká Fatra patrí medzi najvyhľadávanejšie rekreačné a turistické lokality na Slovensku. Väčšinu územia tu pokrývajú lesy od dubového až po kosodrevinu, ktoré sú domovom najvzácnejších šeliem: vlkov dravých, medveďa hnedého, rysa ostrovida a mačky divej. Milovníci turistiky tu nájdú veľkolepé skalné scenérie, veľa malebných zákutí, množstvo skalných veží, previsov a okien. Bohato sú zastúpené vodopády a jaskyne. Jediná sprístupnená jaskyňa vo Veľkej Fatre je Harmanecká jaskyňa. Turisticky vyhľadávanými sú najmä doliny: Gaderská dolina, Ľubochnianska dolina, Belianska dolina, Blatnická dolina a iné. Na území Veľkej Fatry sa nachádza aj niekoľko náučných chodníkov:

  • Hrebeňom Veľkej Fatry (11 km), začiatok je v obci Turecká
  • Blatnický hrad (1,5 km), Gaderská dolina na Blatnický hrad
  • Harmanecká jaskyňa (1,5 km), z Harmanca k jaskyni
  • Vodný žľab rakytov (1,3 km), funkčný žľab na dopravu dreva, prístup je z Dolného Harmanca cez Rakytovskú dolinu
  • Lesnícky náučný chodník Jozefa Dekréta Matejovie (9,5 km), z Dolného Jelenca

Najvýznamnejšie rekreačné centrá Veľkej Fatry patria Donovaly, Liptovské Revúce, horská osada Podsuchá a Ružomberok. Tieto miesta sú aj častým nástupným miestom pre turistiku a cykloturistiku. Milovníci zjazsového lyžovania a zimných športov využívajú lyžiarske strediská Park Snow Donovaly, Ski Park Ružomberok, Jasenská dolina, alebo SKI FUN Liptovské Revúce.

Veľmi navštevovanou turistickou lokalitou je dedinka Vlkolínec, ktorá je vyhlásená za pamiatku ľudovej architektúry a je zapísaná aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hlavné možnosti ubytovania vo Veľke Fatre sú sústredené v najznámejších rekreačných strediskách Donovaly a Ružomberok. Tu prevažuje ubytovanie hotelového typu a penzióny. Chaty a chalupy sú k dispozícii skôr v lokálnych strediskách.

Veľká Fatra
Veľká Fatra
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922