Slovenský raj

Územie Slovenského raja je jedným z najnavštevovanejších území Slovenska. Vyhľadávané je domácimi aj zahraničnými turistami. Jadro tohto územia tvorí Národný park Slovenský raj. Väčšina jeho priestoru patrí do okresu Spišská Nová Ves.

Slovenský raj patrí do Spišsko-gemerského krasu v Slovenskom rudohorí. Na západe hraničí s kráľovoholskou časťou Nízkych Tatier a na juhu pri Palcmanskej Maši s Volovskými vrchmi. Spišsko-gemerský kras sa delí na dva podcelky: Muránsku planinu a Slovenský raj. Centrom oblasti je Slovenský raj s najvyšším bodom Ondrejisko (1271 m.n.m.). Pre toto vápencové územie je typický výskyt kaňonov a tiesňav (Suchá Belá, Sokol, Kyseľ, Prielom Hornádu) a podzemné krasové formy a jaskyne (Dobšinská ľadová jaskyňa, Ružová jaskyňa, Zlatá diera).

Slovenský raj má podobu pôvodne celistvej krasovej planiny, ktorú rozdelili hlboké tiesňavy s kaskádami vodopádov na menšie náhorné plošiny. Pre svoje bohatstvo krasových foriem, vodné formy, faunu a zásoby podzemnej vody boli Slovenský raj a Muránska planina vyhlásené za národné parky.

Cestovný ruch v tejto lokalite sa sústreďuje do oblasti Slovenského raja. Významné turistické strediská s ubytovacími kapacitami sú Podlesok a Dedinky (v letnom období možnosť kúpania v Palcmanskej Maši). Nástupnými východiskami peších túr a cykloturistiky sú Čingov, Hrabušice, Píla, Vernár a Dedinky.

Určite odporúčame návštevu Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá patrí do systému Stratenej jaskyne a má dĺžku 1232 metrov. Lyžiarske terény pre nenáročných a stredne náročných lyžiarov sú dostupné v strediskách Čingov, Mlynky, Dobšinská Maša, Dedinky, Vernár a Podlesok.

V oblasti Slovenského raja je sústredených množstvo ubytovacích možností. Dostupné sú chaty, chalupy aj ubytovanie v súkromí. Budeme radi, keď využije ponuku ubytovania z ponuky Agentúry HolidayREAL a strávite nádhernú dovolenku na Slovensku v lokalite Slovenského raja.

Slovenský raj
Slovenský raj
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922