Orava

Región Orava sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska, v Žilinskom kraji a tvoria ho okresy Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Administratívnym ale i historickým a kultúrnym centrom Oravy je mesto Dolný Kubín.

Región Orava zaberá územie slovenskej časti bývalej Oravskej župy a vnútorne sa rozdeľuje na Hornú Oravu a Dolnú Oravu. Orava patrí spolu s Liptovom, Gemerom a Spišom medzi turisticky najvyhľadávanejšie regióny.

Orava je na severe ohraničená pohorím Oravské Beskydy, ktoré je situované na slovensko-poľskom pohraničí. Z južnej strany hranicu tvorí hlavný hrebeň Západných Tatier a ďalej Chočskými vrchmi a hrebeňom Malej Fatry. Hranica medzi Kysucami a Oravou je tvorená výbežkami Kysuckých vrchov.

Pravdepodobne najvyhľadávanejšou atrakciou Oravy sú Roháče nachádzajúce sa v západnej časti Západných Tatier. Je to skupina mohutných končiarov, horských sediel a plies, ktoré poskytujú ideálne podmienky na vysokohorskú turistiky ako aj zimné športy. Medzi najznámejšie vrcholy Roháčov patrí Ostrý Roháč, Plačlivô, Volovec, Baníkov, Sivý vrch a Salatín.

Oravská priehrada je známym rekreačným strediskom Oravy. Nachádza sa tu viacero rekreačných oblastí s možnosťami kúpania, plávania, člnkovania, jachtingu a iných vodný športov. Organizujú sa tu vyhliadkové plavby loďou s možnosťou návštevy Slanického ostrova, ktorý je pozostatkom zatopenej obce Slanica. Pre rybárov je poskytuje Oravská priehrada možnosť lovu sladkovodných rýb ako zubáč, kapor, štuka ale aj hlavátka.

Klasickým symbolom Oravy je Oravský hrad nachádzajúci sa na skale nad obcou Oravský Podzámok. Milovníci kultúry určite ocenia návštevu Rezervácie ľudovej architektúry v Podbieli a Múzea oravskej dediny v Zuberci.

Oravské obce sú lokálnymi centrami cestovného ruchu. Mnohé z nich sa nachádzajú v blízkosti známych lyžiarskych stredísk. Najznámejšie z nich sú Zuberec, Habovka, Oravice (kde sa nachádza aj známy aquapark) ale aj Podbiel, Párnica, Oravský Biely Potok a rázovitá obec Zázrivá.

Čo je možné vidieť a zažiť na Orave:

Pohoria, vyhliadkové vrcholy, horské sedlá a turistika:

Lyžiarske strediská:

Plávanie a vodné športy:

Atrakcie:

Oravský hrad.
Oravský hrad. (Zdroj: Wikipedia)

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922