Nízke Tatry

Územie Nízkych Tatier patrí k najznámejším a najnavštevovanejším horským celkom na Slovensku. Rekreačná aktivity v oblasti Nízkych Tatier sú zamerané na alpské lyžovanie, zimné športy, turistiku, cykloturistiku, kempovanie, chatárčenie, speleoturistiku, speleoterapiu a spoznávanie prírody. V poslednom období sa rozvíjajú možnosti aj na skialpinizmus, paraglading, horolezectvo a v neposlednom rade aj na golf. Nízke Tatry so svojimi komplexne vybavenými strediskami cestovného ruchu poskytujú bohaté zázemie ubytovacích možností v chatách, penziónoch a hoteloch.

Nízke Tatry sa rozprestierajú v centrálnej časti Slovenska a patria do oblasti Vnútorných Západných Karpát. Delia sa na dva podcelky, na západe sú to Ďumbierske Tatry a na východe Kráľovohoľské Tatry. Mená dostali podľa svojich najvyšších vrcholov a prirodzenú hranicu medzi nimi tvorí horský prechod Čertovica. Najvyšším vrcholom Nízkych Tatier je Ďumbier (2043 m.n.m.). Hrebeň Nízkych Tatier v dĺžke cca 80 km na viacerých miestach presahuje hranicu 2000 m.n.m.. Na západe začína vrcholom Veľká Chochuľa (1723 m.n.m.) a pokračuje cez sedlo Ďurková (1709 m.n.m.) k Chabencu (1955 m.n.m), na Dereše (2003 m.n.m.), Chopok (2024 m.n.m.) a do sedla Čertovica (1233 m.n.m.). Kráľovohoľské Tatry vrcholia Kráľovou hoľou (1946 m.n.m.).

Vegetácia v Nízkych Tatrách je výrazne členená v závislosti na nadmorskej výške. Lesná pokrývka s výrazným zastúpením ihličnatých drevín (smrek, jedľa, borovica lesná) zasahuje až do výšky 16000 m.n.m., nasleduje hôľna časť s kosodrevinou a subalpínskym rastlinstvom. Z fauny je zastúpený medveď hnedý, vlk dravý, jeleň európsky a kamzík vrchovatý tatranský. V roku 1978 bol vyhlásený Národná park Nízke Tatry (NAPANT) z dôvodu ochrany celého ekosystému danej oblasti.

Z hľadiska speleológie je významná Demänovská dolina (Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská jaskyňa mieru a Demänovská ľadová jaskyňa), Bystrianska jaskyňa (využíva sa aj na detskú speleoterapiu) a Jaskyňa mŕtvych netopierov. Z pohľadu vysokohorskej turistiky sú dôležité vysokohorské chaty ktoré poskytujú možnosť ubytovania a stravovania vo vysokohorskom teréne, napr. Kamenná chata na juhozápadnej strane Chopku a Chata generála M. R. Štefánika pod Ďumbierom. Najznámejším a najväčším nízkotatranským plesom je Vrbické pleso.

Dôležitými strediskami cestovného ruchu s komplexnou rekreačnou vybavenosťou vrátane golfového ihriska sú Jasná a Tále. Známymi lyžiarskymi a turistickými strediskami s možnosťou ubytovania sú Čertovica, Nižná a Vyšná Boca, Horná Lehota, Závažná Poruba, Liptovský Ján a Mýto pod Ďumbierom. V Liptovskom Jáne je termálne kúpalisko, neďaleko Liptovského Mikuláša sa nachádza areál vodnej zábavy AquaPark Tatralandia s celoročnou prevádzkou a ThermalPark Bešeňová. Priehrada Liptovská Mara poskytuje široké možnosti pre prírodné kúpanie, rybolov, člnkovanie a iné vodné športy.

Nízke Tatry
Nízke Tatry
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922