Malá Fatra

Malá Fatra je pohorie situované na severe Slovenska v Žilinskom kraji a je štvrtým najvyšším pohorím Slovenska (Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Oravské Beskydy a Malá Fatra). Rieka Váh rozdeľuje Malú Fatru na dva celky: Krivánsku Malú Fatru a Lúčanskú Malú Fatru. Krivánska Malá Fatra je situovaná na severe od rieky Váh a je pomenovaná podľa jej najvyššieho vrcholu Veľkého Kriváňa (1708,7 m nad morom). Významnú časť Krivánskej Malej Fatry zaberá Národný Park Malá Fatra. Lúčanská Malá Fatra sa nachádza na juhu od Váhu a tiež je pomenovaná podľa jej najvyššieho vrcholu Leľká lúka (1475,5 m nad morom).

Malá Fatra je obľúbenou rekreačnou lokalitou počas zimnej i letnej sezóny. Rekreačné aktivity sú zamerané na turistiku, cykloturistiku a zimné športy, vrátane alpského lyžovania. Malá Fatra je charakteristická hustou sieťou turistických a cykloturistických ciest a chodníkov. Najznámejším strediskom rekreačnéhu ruchu v Malej Fatre je Vrátna dolina, kde sa nachádza aj lyžiarske stredisko Vrátna Free Time Zone. K ďalším strediskám zimných športov v Malej Fatre patria Winter Park Martinky, Lučivná, Valčianska dolina, Fačkovské sedlo a Rajecká Lesná.

Turisticky vyhľadávanou je Malá Fatra najmä kvôli množstvu prírodných zaujímavostí, ktoré sú situované na pomerne malej ploche. Najvyhľadávanejším turistickým zážitkom je pravdepodobne hrebeňovka Malej Fatry. Na tejto niekoľkodennej túre sa striedajú kosodrevinové, hôrne a lúčne partie kombinované s krásnymi výhľadmi do okolitých hlbokých dolín. Z ďalších prírodných zaujímavostí Malej Fatry je treba spomenúť najmä Šútovský vodopád, Kryštáľovú jaskyňu v Malom Rozsutci, Jánošíkove diery, Mojžišove pramene, Domašínsky meander a samozrejme vyhliadkové vrcholy Veľký Kriváň, Malý Kriváň, Veľkú Rozsutec, Kľak, Chleb a iné.

Ubytovacie kapacity v Malej Fatre sú situované najmä v okolitých rázovitých obciach Terchová a Zázrivá. Kým v Terchovej sú ubytovacie zariadenia situované najmä v priamo v obci, Zázrivá ponúka chaty na prenájom aj na polosamotách a samotách. Je to dané usporiadaním obce, nakoľko samotná obec Zázrivá sa skladá z 11 častí – osád, pričom niektoré sa nachádzajú aj vo vzdialenosti niekoľko km od centra obce.

Malá Fatra
Malá Fatra
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922