Liptov

Liptov je jeden z najnavštevovanejších a zároveň najznámejších slovenských regiónov. Rozprestiera sa približne na území bývalej Liptovskej župy v Liptovskej kotline a zahŕňa okresy Ružomberok, Liptovský Mikuláš a v malej miere okres Poprad.

Severnú hranicu Liptova tvorí hrebeň Chočských vrchov a Západných Tatier, východnú hranicu hrebeň Vysokých Tatier, na juhu je ohraničený hrebeňom Nízkych Tatier a západná hranica Liptova je tvorená hrebeňom Veľkej Fatry. Tieto horstvá spolu so zaujímavými dolinami, prírodnými zaujímavosťami a svojráznou ľudovou architektúrou miestnych obcí vytvárajú ideálne podmienky pre rozvoj cestovného ruchu a letných ako aj zimných športových aktivít.

Liptov je tvorený zväčša hornatým územím s množstvom lesov a prírodných zaujímavostí a aj preto sa na území Liptova nachádzajú tri národné parky: Národný park Nízke tatry, Tatranský národný park a Národný Park Veľká Fatra.

Administratívne a geografické centrum Liptova sa nachádza v Liptovskom Mikuláši. Aj keď sa tu narodili a pracovali mnohí slovenskí dejatelia, Liptovský Mikuláš je známy najmä ako mesto kde bol v roku 1713 popravený najznámejší slovenský zbojník a ľudový hrdina – Juraj Jánošík.

Región Liptov je známy obcami so svojráznou ľudovou architektúrou, napr. vo Vlkolínci je zriadená rezervácia ľudovej architektúry, ktorá je zaradená v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. V Pribyline sa nachádza Múzeum liptovskej dediny kde je zriadená expozícia liptovského folklóru a ľudových remesiel.

Pešia a horská turistika sú vyhľadávanými aktivitami dovolenkárov prichádzajúcich na Liptov zregenerovať sa a oddýchnuť si. Vysoké Tatry, Západné Tatry ako aj Nízke Tatry so svojimi vyhliadkovými vrcholmi, horskými dolinami a množstvom značených turistických chodníkov poskytujú ideálne podmienky na turistiku.

Milovníci atrakcií určite navštívia najznámejšie slovenské jaskyne (napríklad v Demänovskej doline), skanzeny vo Vlkolínci alebo Pribyline, zrúcaniny hradov alebo sa pokochajú expozíciami v múzeách a galériách situovaných v Ružomberku alebo Liptovskom Mikuláši.

Vodná nádrž Liptovská Mara je počas letnej sezóny jednou z najvyhľadávanejších rekreačných atrakcií poskytujúc možnosti pre vodné športy ako napríklad rybárčenie, člnkovanie, windsurfing a iné. Keď počasie nepraje alebo Liptovská Mara nie je to správne riešenie odporúčame návštevu Aquaparku Tatralandia alebo Vodného parku Bešeňová alebo iné termálne kúpalisko, čo istotne poteší najmä vaše detské ratolesti.

Pre milovníkov zimných športov je Liptov rajom na zemi. V množstve veľkých ako aj miestnych lyžiarskych stredísk nájdu lyžiari zjazdovky všetkých náročností. Na Liptove sa nachádza aj najznámejšie slovenské lyžiarske stredisko Chopok-Jasná, ktoré sa nachádza na severných a južných svahoch vyhliadkového vrcholu Chopok. Rekreačné stredisko Jasná slúži v letnom období ako stredisko letných športových a rekreačných aktivít.

Čo je možné vidieť a zažiť na Liptove:

Pohoria, vyhliadkové vrcholy, horské doliny, turistika:

Lyžiarske strediská:

Plávanie a vodné športy:

Atrakcie:

Liptov, Slovensko
Liptov, Slovensko
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922