Kysucké Beskydy

Pohorie Kysucké Beskydy je situované v severnej časti Slovenska v okresoch Čadca a Námestovo a tiahne sa pozdĺž slovensko-poľskej hranice. Tento samostatný geomorfologický celok sa delí na na dva podcelky – Rača a Javorské Beskydy, ktoré sú oddelené dolinou Oščadnica.

Kysucké Beskydy sú charakteristické širokými horskými a málo členitými svahmi s hlbokými a úzkymi dolinami. Svahy sú zatrávnené s občasnými súvislými porastom borievky obyčajnej. Veľká časť územia Kysuckých Beskýd je pokrytá smrekovými lesmi. V lokalite sa často vyskytujú chránené rastliny, z ktorých niektoré sú kriticky ohrozené (napríklad ľalia zlatohlavá). Pohorie je odvodňované riekou Kysuca s jej najväčším prítokom riekou Bystrica.

Najvyšším vrcholom Kysuckých Beskýd je Veľká Rača s nadmorskou výškou 1236 metrov nad morom. Ďalšími významnými vrcholmi sú Kykuľa (1 087 m.n.m.) a Malá Rača (1 153 m.n.m.).

Pohorie vzniklo usadzovaním zvetranín na dne treťohorného mora, ktoré boli na konci treťohôr vyzdvihnuté (obdobie treťohôr pred 65,5 milióna rokov do 2,5 milióna rokov).

Na väčšine územia Kysuckých Beskýd sa rozprestiera Chránená krajinná oblasť Kysuce, ktorá bola vyhlásená v roku 1984.

Rekreačné aktivity tejto lokality sú sústredené do oblasti miest Čadca, Oščadnica a Kysucké Nové Mesto. Pri obci Oščadnica je situované jedno z najznámejších slovenským lyžiarskych stredísk SNOWPARADISE Veľká Rača Oščadnica, ktoré počas letného obdobia vytupuje ako stedisko letnej zábavy SUNPARADISE Veľká Rača Oščadnica.

Obec Oščadnica je známa množstvom ubytovacích možností rôznych druhov a kategórií. Nájdete tu chaty, chalupy, drevenice, penzióny i ubytovanie hotelového typu.

Kysucké Beskydy
Kysucké Beskydy

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922