Kvačianska a Prosiecka dolina

Kvačianska dolina je na Slovensku jednou z najviac turisticky vyhľadávaných dolín. Dolinu ukrýva masív Chočského pohoria na pomedzí regiónov Orava a Liptov. Toto nevšedné miesto obklopené lesmi a skalnatými zrázmi vyhľadávajú turisti pre unikátne bohatstvo ľudového umenia, prírodných krás, vzácnej flóry i fauny.

Kvačianska dolina spolu s Prosieckou dolinou a Mlynmi v Oblazoch tvoria rozprávkový okruh pre milovníkov čistej a neporušenej prírody.

Mlyny Oblazy je kultúrna pamiatka nachádzajúca sa na sútoku riečok Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Pôvodné tri mlyny, ktoré v minulosti chátrali začali v roku 1980 rekonštruovať pamiatkári a dobrovoľníci s cieľom zachovať pre ďalšie generácie odkaz našich predkov. V súčasnosti môžu návštevníci vidieť i technológiu mletia múky v mlynoch bez elektriky a iných výdobytkov súčasnej doby, obdivovať malebné drevostavby či šumiacu vodu v hati. Autentické prostredie upúta návštevníkov všetkých vekových kategórii.

Oblazy sú tiež akousi turistickou križovatkou z ktorej sa môžu návštevníci značenými chodníkmi vybrať na rôzne smery. Jednou z možností je pokračovať do Jóbovej ráztoky, kde je možnosť navštíviť rezbára a poobdivovať jeho krásne diela. Ďalšou možnosťou je pokračovať náučným chodníkom asi 5 hodín cez Veľké Borové, Svorad a Prosiecku dolinu.

Prosiecka dolina je bezkonkurenčná svojou rozmanitosťou a prírodnými úkazmi. Vstup do doliny je z dedinky Prosiek kde Vás hneď v úvode privítajú skalne úkazy zvane Vráta. Potôčik pretekajúci pomedzi ne, ktorý skalnú nádheru vytvoril sa stráca v podzemí a vyviera až na samom konci doliny. Skalné rokliny je možné zdolávať pomocou rebríkov až k 15 m vysokému vodopádu Červené piesky. Zdolaním skalnej cesty sa dostávame na turistické chodníky vedúce do Hút a Veľkého Borového.

Pre cykloturistov sú v tejto lokalite vybudované kvalitné cyklotrate. Po krásnej prechádzke i milovníci prírody ocenia miestne koliby a pochutia si na špecialitách z mlieka, syra či ochutnajú z pravého kvačianskeho kvasinkového piva.

Kvačianska dolina
Kvačianska dolina

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922