Jánska dolina

Oddych, chata, dovolenka, hory a všeličo iné… . Jánska dolina je miesto kde sa naozaj oplatí zastaviť.

Je to jedna z najdlhších a najkrajších dolín Nízkych Tatier. Prekrásna príroda, jaskyne, minerálne pramene i termálne kúpalisko. Chaty, chalúpky, osady plné dreveničiek i luxusné hotely zasadené do lesného prostredia ponúkajú turistom nevšedné možnosti oddychu. Príjemné klimatické podmienky tvoria z tejto doliny vyhľadávanú turisticko-rekreačnú destináciu.

15 km dlhá Jánska dolina je situovaná v Národnom parku Nízke Tatry a v roku 1933 bola vyhlásená za štátnu prírodnú rezerváciu. Môže sa právom pýšiť svojimi prírodnými dominantami ku ktorým bezpochyby môžeme zaradiť chránený prírodný výtvor Stanišovské jaskyne či prírodnú rezerváciu Ohnište, bohatú flóru i faunu a liečivé minerálne pramene.

Slovensko je krajina s neobyčajne bohatými zdrojmi termálnych a minerálnych vôd, tie v Jánskej doline sa začali využívať už v 16 storočí. V roku 1549 ich popísal mineralóg Juraj Werner vo svojom diele „O liečivých prameňoch Uhorska“. Minerálne vody v Liptovskom Jáne patria k studeným s teplotou 14,8 až 29,4 stupňov Celzia. Liečivá sila Jánskych prameňov má blahodárny vplyv na liečenie reumatických, ženských, žalúdočných a črevných chorôb, ochorení žlčníka a pečene, krvného tlaku, alergických ochorení i mnohých ďalších. Najobľúbenejší prameň na pitie „Teplica“ premiestnili miestni obyvatelia ďalej od cesty a postavili mu nový dôstojný stánok. Hneď vedľa prameňa Teplica vyviera zo zeme minerálny prameň, ktorému obyvatelia dali názov „Kaďa“. Kaďa a minerálny prameň Teplica nie sú však jediným lákadlom Jánskej doliny.

Jánska dolina v Nízkych Tatrách
Jánska dolina v Nízkych Tatrách

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922