Gaderská dolina

Gaderská dolina je jedna z najdlhších a najkrajších dolín v srdci pohoria Veľká Fatra. Jej krása vyniká hlavne zaujímavým krasovým reliéfom, ktorý vznikol v skalnom podloží Gaderského potoka. Skalné veže, diery a previsy upútajú milovníkov prírody na prvý pohľad. Tento krištáľovo čistý potok vytvoril nádherné úkazy prírody v podobe vodopádov, kaskád i rôznych kaňonov. Priezračná voda ponúka návštevníkom doliny osvieženie v podobe menších prameňov a čarovných studničiek.

Osobitosťou hodnou návštevy je bohatá flóra a fauna. Na skalách nie je výnimočné uvidieť kvitnúci poniklec, klinček či cyklámen fatranský. Gaderská dolina je domovom medveďa hnedého, rysa i vlka dravého. Svoj domov tu našiel i dovezený kamzík alpský. V celej doline sa nachádzajú takmer všetky druhy chránených živočíchov Veľkej Fatry.

Vstupnou bránou do tejto 18 km doliny je dedinka Blatnica, nad ktorou sa týči na skalnom brale Blatnický hrad, ktorého dnešná zrúcanina hlása zašlú slávu Turčianskej kotliny. Zrúcanina hradu je dnes sprístupnená pre peších turistov po značkovanom chodníku z dedinky.

Celou Gaderskou dolinou vedie asfaltový chodník, preto je rajom i pre cyklistov i peších turistov. Ubytovanie pre návštevníkov poskytujú chaty, chalupy, drevenice i ubytovanie v súkromí v Blatnici aj v okolí celej Gaderskej doliny. Okolie poskytuje pre návštevníkov rôzne možnosti aktívneho relaxu, preto neváhajte a spoznávajte.

Gaderská dolina vo Veľkej Fatre
Gaderská dolina vo Veľkej Fatre
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922