Chočské vrchy

Chočské vrchy je mohutné pohorie vypínajúce sa nad Liptovskou kotlinou na rozhraní Liptova a Oravy. Hoci podľa názvu nepatria medzi komerčne najznámejšie pohoria, mnohí turisti ani netušia že túto lokalitu navštívili.

Chočské vrchy sa rozkladajú na rekreačne veľmi atraktívnej lokalite. Vizuálne akoby spájali Veľkú Fatru so Západnými Tatrami. Na severe sú ohraničené Oravskou vrchovinou, na juhu Liptovskou kotlinou, západnú hranicu tvorí Veľká Fatra a východnú Západné Tatry.

Chočské vrchy sú charakteristické mohutnými samostatnými masívmi a absenciou súvislého hlavného hrebeňa. Najvyšším vrcholom Chočských vrchov je Veľký Choč, ktorý dosahuje nadmorskú výšku až 1611 metrov nad morom. Jednotlivé masívy Chočských vrchov sú oddelené hlbokými dolinami, ktoré znemožňujú prechod medzi jednotlivými masívmi ale zároveň vytvárajúc pestré a rozmanité scenérie.

Typickými hlbokými dolinami Chočských vrchov je Kvačianska a Prosiecka dolina. Ich vápencové steny dosahujú v niektorých miestach až niekoľko sto metrov.

Okrem vysokých masívov a hlbokých dolín nájdete v Chočských vrchoch prírodných a kultúrnych zaujímavostí. Milovníci krasových útvarov sa budú určite zaujímať o travertínová vodopád v Lúčkach alebo o farebné Bešeňovské travertíny. Turisti a nadšenci histórie ocenia návštevu zrúcaniny najvyššie položeného hradu na Slovensku – Liptovského hradu, alebo mohutnú zrúcaninu hradu Likava. Po náročnej túre padne vhod okúpať sa v prírodnom termálnom jazierku Kalameny alebo navštíviť Vodný park Bešeňová.

Najlepším nástupným miestom do Chočských vrchov je okresné mesto Ružomberok. Zaujímavými miestami sú aj obce Liptovský Michal, Bešeňová, Lúčky, Liptovská Teplá a Kvačany.

Chočské vrchy
Chočské vrchy (Zdroj obrázku: Wikipedia)
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922