Ždiar

Obec Ždiar sa nachádza severne od mesta Poprad v tzv. Podtatranskej brázde (Ždiarska brázda), iba 13 km od hranice s Poľskom. Ohraničená je Spišskou Magurou a Belianskymi Tatrami a situovaná je v nadmorskej výške cca 895 metrov. Obec je dlhá 5 km a preteká ňou Biely potok.

Ždiar je rázovitá obec so zachovalou ľudovou architektúrou goralského typu a známa je aj pre charakteristické kroje zdobené motívami rastlín a zvierat okolitej prírody. Obec vznikla približne v polovici 16. storočia a prvá písomná zmienka o Ždiari je z roku 1590.

Podľa povestí, ľudia z okolitých dedín chodili páliť drevené uhlie do okolitých lesov a jeden z uhliarov si postavil chalúpku pod Belianskymi Tatrami v blízkosti Bieleho potoka. Niektorým ďalším uhliarom sa tak zapáčila okolitá príroda že si postavili drevenice vedľa prvého uhliara a keďže jediné okno prvej chalúpky bolo obrátené na tú stranu z ktorej v noci do izby svietilo svetlo Zorničky, osada dostala názov „Zor“ – Ždiar.

V súčasnosti je Ždiar známy najmä ako turistické a rekreačné centrum s výbornými podmienkami na letnú turistiku a v obci je dostupných množstvo ubytovacích zariadení rôznych kategórií, pričom prevažujú rodinné penzióny a drevenice.

Z turistických a rekreačných zaujímavostí je obľúbený najmä náučný chodník na trase Monkova dolina – Široké sedlo – Kopské sedlo, ktorý je zároveň jedinou voľne prístupnou turistickou trasou vedúcou Belianskymi Tatrami. Pre milovníkov zimných športov sú veľkým lákadlom lyžiarske strediská Skicentrum Strednica-Ždiar, Skicentrum Strachan-Ždiar a samozrejme Bachledka Ski & Sun. Odporúčaná je aj návšteva Belianskej jaskyne, ktorá je jediná sprístupnená jaskyňa na území Tatier. Do Belianskej jaskyne vedie náučný chodník z obce Tatranská Kotlina.

Rekreačné možnosti v blízkosti obce Ždiar v Belianskych Tatrách:

LETO: turistické trasy a cyklotrasy (Belianske Tatry, Vysoké Tatry a Spišská Magura), Ždiar (jazda na koňoch, jazda na konských vozoch a kočoch, náučný chodník Monkova dolina – Široké sedlo – Kopské sedlo), Tatranská Kotlina (cyklochodník s dĺžkou 10 km vhodný pre bicykle aj kolieskové korčule, jazda na koni, sauna) – 7 km, Tatranská Lomnica (lanovky na Skalnaté pleso a Lomnický štít, krytý bazén, detský bazén, sauna, Golfový areál Black Stork vo Veľkej Lomnici) – 17 km, Termálne kúpalisko Thermal Park Vrbov – 29 km, AquaCity Poprad – 32 km.

ZIMA: lyžiarska strediská Skicentrum Strachan-Ždiar, Skicentrum Strednica-Ždiar, Bachledka Ski & Sun – 3 km, Ždiar Ski Deny – 3 km, Tatranská Lomnica – 17 km, Ski Štart Kežmarok – 22 km, Starý Smokovec – 23 km, Park Snow Štrbské Pleso – 39 km, svah pre deti – pri obci, bežkárske trate (Lomnický okruh) – 17 km, Ždiar (jazda na saniach ťahaných koňmi, jazda na snežných skútroch).

TURISTICKÉ ATRAKCIE: Belianska jaskyňa – 6 km, Tatranská Lomnica (Múzeum TANAPu Tatranská Lomnica, paintball, bobová dráha, tenis, klzisko, lanová dráha na Lomnický štít) – 17 km, Múzeum Spišská Belá – 19 km, Kaštieľ Strážky – 21 km, mesto Kežmarok (mestský hrad Kežmarok, drevený artikulárny kostol) – 22 km, splav Dunajca – 32 km, Spišský hrad – 38 km.

Ždiar
Ždiar
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922