Zázrivá

Dolnooravská obec Zázrivá sa nachádza na rozhraní Malej Fatry, Kysuckej vrchoviny a Oravskej Magury, v nadmorskej výške cca 600 metrov, cestnou vzdialenosťou 20 km severozápadne od okresného mesta Dolný Kubín. Dominantou obce sú dva vyhliadkové vrcholy Malej Fatry – Veľký Rozsutec (1610 metrov nad morom) a Malý Rozsutec (1343 metrov nad morom).

Zázrivá sa skladá z jedenástich osád, čo je pozostatok pôvodného valaského osídlenia obce. V súčasnom období je to obľúbené dovolenkové a rekreačné miesto s množstvom aktívnych športových ale aj zážitkových možností. Zázrivá je známa veľkým počtom rekreačných chát, chalúp a dreveníc, ktoré sú často poskytované na prenájom ako krátkodobé ubytovanie pre rekreantov.

Počas letného obdobia plní Zázrivá funkciu základne pre outdorové športové aktivity, najmä turistiku a cykloturistiku v Malej Fatre. K dispozícii je množstvo značených chodníkov a trás rôznej obtiažnosti, ktoré sú vhodné pre všetky vekové a výkonnostné kategórie turistov a cykloturistov.

Možné sú výstupy na najznámejšie vyhliadkové vrcholy Veľký Rozsutec, Malý Rozsutec, Minčol, Veľký Fatranský Kriváň, Malý Fatranský Kriváň, Poludňový Grúň, Grúň, alebo Chleb. Najvyhľadávanejšie turistické trasy sú:

  • Zázrivá – Medzirozsutce – Veľký Rozsutec.
  • Zázrivá – Vrátna hrebeňova túra: Zázrivá Biela – Príslop nad Bielou, Medzirozsutce, Veľký Rozsutec, Medziholie, Stoh, Poludňový Grúň, Chleb, Snilovké sedlo, Chata Vrátna.
  • Biely Potok – Jánošíkove diery: Dolné diery, Nové diery, Horné diery.

Najobľúbenejšie cykloturistické trasy pre rekreačných cykloturistov sú:

  • Terchová-Zázrivá-Hoľa (20 km).
  • Terchová-Káčerovci-Hoľa (29 km).
  • Zázrivá-Šípková (10 km.)
  • Terchová-Stará dolina (6 km)
  • Zázrivá – Havrania – Javorisko – Stará hájenka (5km ).
  • Zázrivá – Agroturistika Havrania – Klobučná – Pod hájom – Končitá (8km).
  • Zázrivá Biela rázcestie – Čremoš – Plešivá – Zázrivá (40 km).

Milovníci zimných športov a lyžovania môžu využiť služby niektorého z veľkých lyžiarskych stredísk, ale aj cenovo výhodnejších lokálnych lyžiarskych vlekov nachádzajúcich sa v blízkom okolí. Priamo v Zázrivej je prevádzkované lyžiarske stredisko Ski centrum Kozinec-Zázrivá. V blízkosti Zázrivej sa nachádza viacero známych aj lokálnych lažiarskych stredísk:

Pre vyznavačov bežeckého lyžovania sú pripravené upravené bežecké trasy v okolitých väčších lyžiarskych strediskách, alebo je možné využiť prírodné trasy na okolitých lúkach. Na niektorých z nich je vytvorená bežecká stopa miestnymi nadšencami bežeckého lyžovania.

V obci Zázrivá je dostupná kompletná infraštruktúra a služby crstovného ruchu pre návštevníka zameraného na aktívnu a vidiecku dovolenku. Ubytovanie je dostupné v chatách, chalupách a dreveniciach ale aj v hotelových zariadeniach a viacerých penziónoch.

Rekreačné možnosti v okolí obce Zázrivá na Orave:

LETO: turistické trasy a cyklotrasy v Malej Fatre (Chleb, Veľký Fatranský Kriváň, Malý Fatranský Kriváň, Veľký Rozsutec, Malý Rozsutec, Minčol, Poludňový grúň, Grúň, Diery), Vodný svet a relaxačné centrum Terchovec v Terchovej (športová hala, squash, bowling, biliard, plavecko-relaxačný bazén s dĺžkou 17,5 m, detský bazén, masážno-relaxačný bazén, vaňové vírivky, fínske sauny, parná sauna, masáže) – 8 km, letné športové aktivity strediska Šport centrum Lučivná – 10 km, Párnické jazerá (rybolov) – 10 km, Aquapark AquaRelax Dolný Kubín – 20 km, Vodný park Bešeňová – 49 km.

ZIMA: lyžiarske strediská Ski centrum Kozinec-Zázrivá, Ski Gavurky-Terchová – 6 km, Šport centrum Lučivná – 10 km, Vrátna Free Time Zone – 12 km, Ski centrum Kuzmínovo-Dolný Kubín – 20 km, Ski Park Kubínska hoľa – 23 km, Ski Park Racibor-Oravský Podzámok – 28 km, bežkárske trate – 6 km, vlek pre deti – 6 km.

TURISTICKÉ ATRAKCIE: rázovitá obec Zázrivá, Borická mláka – 2 km, obec Terchová (rázovitá obec, Múzeum J. Jánošíka, Jánošíkove diery) – 8 km, termálne jazero Rojkov – 17 km, Šútovské vodopády – 25 km, Oravský Podzámok (Oravský hrad, Oravské vlastivedné múzeum) – 29 km.

Zázrivá
Zázrivá
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922