Zákopčie

Obec Zákopčie sa nachádza v okrese Čadca, v severo-východnej časti pohoria Javorníky na Kysuciach, v nadmorskej výške od 470 do 875 metrov. Zákopčie je charakteristické roztrúseným osídlením, aktuálne je ich 70, pričom v minulosti ich bývalo okolo 90.

Okolie obce má vrchovinatý až hornatý charakter s lesmi a lúkami bohatými na zverinu a lesné plody. Jednotlivé osady sú poprepájané cestami a chodníčkami, ktoré sú v letnom období s obľubou využívané na cykloturistiku a v zime na bežecké lyžovanie. Vyhľadávanými turistickými cieľmi sú Jakubovský vrch (najvyšší vrchol katastra Zákopčie s nadmorskou výškou 875 metrov), Husárik a Petránky, cez ktoré vedie Javornícky chodník, ktorý je v zimnom období využívaný aj ako bežkárska trať. Známa je aj Beskydsko-javornícka lyžiarska magistrála s dĺžkou až 54 km.

Obec vznikla postupným pretváraním dočasných obydlí voľne kočujúcich valachov na trvalé sídla. Tým začalo valašské osídlenie prerastať do kopaničiarskeho, lebo valasi začali v blízkosti svojich obydlí klčovať lesnaté porasty čím vznikali kopanice s novou poľnohospodárskou pôdou.

Rekreačné možnosti v blízkosti obce Zákopčie:

LETO: turistické trasy a cyklotrasy v JavorníkochKysuckých Beskydoch, jazda na koni (Raková) – 6 km, mesto Čadca (krytý bazén, tenis) – 10 km, rybolov na rieke Kysuca – 10 km, letné aktivity rekreačného strediska Sunparadise Veľká Rača Oščdanica – 18 km.

ZIMA: lyžiarske strediská Snowparadise Veľká Rača Oščadnica – 18 km, Športcentrum Oščadnica – 18 km, Ski Makov – 23 km, Ski centre Zóna Snow-Makov Kasárne Kasárne – 24 km, miestne lyžiarske vleky Zákopčie, Raková – 6 km, Turzovka – 7 km, Korňa – 18 km, bežkárske trate – pri chate.

TURISTICKÉ ATRAKCIE: pútnické miesto Živčáková – 10 km, ľudová architektúra v osade U Gajdoši – 13 km, Pamätná izba kozmonauta E. Cernana – 17 km, korňanský ropný prameň – 17 km, Klokočovské skaly – 18 km, Národná prírodná rezervácia Malý Polom – 18 km, skalné pereje na riečke Predmieranka – 18 km, Národná prírodná rezervácia Veľký Javorník – 23 km, náučný chodník Družba – 23 km.

Zákopčie
Zákopčie

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922