Vojka nad Dunajom

Vojka nad Dunajom je obec v okrese Dunajská Streda v Trnavskom kraji nachádzajúca sa medzi dvoma ramenami Dunaja. V jej blízkosti sa nachádza Vodné dielo Gabčíkovo. Vojka nad Dunajom sa faktický nachádza na ostrove medzi prívodným kanálom Vodného diela Gabčíkovo a starým korytom Dunaja. Jedna z prístupových miest do obce vedie kompou z obce Kyselica.

Obec údajne získala názov od prvého uhorského kráľa Štefana, ktorého pôvodné meno bolo Vajk. Podľa legendy Štefan na poľovačke zastrelil jeleňa, ktorý následne spadol do vody. Pri jeho vyťahovaní Štefan sám spadol do vody a bol by sa utopil keby ho dvaja miestni rybári nezachránili. Za odmenu im Štefan daroval pozemky a rybári z vďaky nazvali osadu Vajkou.

V blízkosti obce sa nachádzajú dve jazerá, Vojčianske a Šulianske, ktoré vznikli v jamách po vyťažení štrkopiesku. Jazerá sa využívajú ako prírodné kúpaliská a mieste rekreačné strediská.

Rekreačné možnosti v blízkosti obce Vojka nad Dunajom:

LETO: jazero Vojka (prírodné kúpanie, rybolov, člnkovanie), Dunajská cyklistická cesta (cykloturistika a kolieskové korčule), kompa vo Vojke, Šulianske jazero (prírodné kúpanie, rybolov) – 2 km, rybolov (jazero Vojka, Šulianske jazero, okolité ramená Dunaja), golfové ihrisko (Golf Resort Báč) – 3 km, potápanie v neďalekých jazerách, Thermalpark Dunajská Streda – 12 km, Termálne kúpalisko Gabčíkovo – 20 km.

Vojka nad Dunajom
Vojka nad Dunajom – Vojčianske jazero (zdroj: Wikipedia)

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922