Terchová

Obec Terchová sa nachádza 24 km severovýchodne od okresného mesta Žilina v nadmorskej výške 518 metrov, medzi masívmi krivánskej časti Malej Fatry a Kysuckej vrchoviny. Známa je najmä ako rodisko Juraja Jánošíka, najvýznamnejšieho slovenského zbojníka, ktorý žil v 17. storočí.

Obec Terchová je vyhľadávaným strediskom cestovného ruchu nielen v Malej Fatre, ale aj na Slovensku. Vďaka okolitej prírode a najmä Národnému parku Malá Fatra, Terchová plní funkciu základne pre turistické a cykloturistické aktivity. V okolí obce je dostupných približne 280 km značených trás vhodných na turistiku alebo cykloturistiku.

Medzi najznámejšie turistické trasy patria Jánošíkove diery, výstup na Veľký Rozsutec, výstup na Malý Rozsutec, zbojnícky chodník, náučný chodník zbojníckym chotárom, výstupy na Veľký Kriváň, Chleb či Poludňový Grúň, prechod cez Kraviarske, výstup na Stoh, prechod cez Boboty a výstup na Sokolie.

Pre milovníkov lyžovania a zimných športov je určené jedno z najznámejších lyžiarskych stredísk na Slovensku – Vrátna Free Time Zone. Počas letnej turistickej sezóny stredisko pôsobí ako centrum letných športových a rekreačných aktivít vo Vrátnej doline.

Okrem športových a turistických aktivít je obec Terchová známa aj ako kultúrne centrum regiónu. Pravidelne sa tu uskutočňuje viacero zaujímavých a veľmi navštevovaných podujatí, napríklad medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni, Cyrilometodské dni, Country fest Rozmarín, hudobný festival Terchovský Budzogáň, preteky gazdovských koní, alebo Majstrovstvá sveta vo varení bryndzových halušiek. Nedomysliteľnou atrakciou Terchovej je Múzeum Juraja Jánošíka.

Rekreačné možnosti v blízkosti obce Terchová:

LETO: turistické trasy a cyklotrasy v Malej Fatre (Chleb, Veľký Fatranský Kriváň, Malý Fatranský Kriváň, Veľký Rozsutec, Malý Rozsutec, Minčol, Poludňový grúň, Grúň, Diery), Vodný svet a relaxačné centrum Terchovec v Terchovej (športová hala, tenis squash, bowling, biliard, plavecko-relaxačný bazén s dĺžkou 17,5 m, detský bazén, masážno-relaxačný bazén, vaňové vírivky, fínske sauny, parná sauna, masáže), letné športové aktivity strediska Šport centrum Lučivná – 10 km, Párnické jazerá (rybolov) – 20 km, Aquapark AquaRelax Dolný Kubín – 29 km, Vodný park Bešeňová – 57 km.

ZIMA: lyžiarske strediská Ski Gavurky-Terchová (lyžiarske stredisko vhodné pre začiatočníkov), Vrátna Free Time Zone – 6 km Šport centrum Lučivná – 10 km, Ski centrum Kozinec-Zázrivá – 10 km, Ski centrum Kuzmínovo-Dolný Kubín – 29 km, Ski Park Kubínska hoľa – 30 km, bežkárske trate – v okolí Terchovej, lyžiarsky svah pre deti (Terchová Biely Potok).

TURISTICKÉ ATRAKCIE: atrakcie rázovitej obce Terchová (Múzeum J. Jánošíka, Jánošíkove diery, Kostol sv. Cyrila a Metoda, oddychové centrum), rázovitá obec Zázrivá – 10 km, Budatínsky zámok – 25 km, hrad Strečno – 30 km, Oravský hrad – 35 km.

Terchová
Terchová

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922