Skalité, Kysuce

Obec Skalité sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska v regióne Kysuce na hranici s Poľskom. Administratívne je začlenená do okresu Čadca. Obec je situovaná v blízkosti spoločnej hranice Slovenska, Českej republiky a Poľska.

Obec Skalité sa rozprestiera na okraji pohoria Kysucké Beskydy a skladá sa z niekoľkých osád: Dolný koniec, Ústredie, Tridsiatok, Poľana, U Tomasov, Kudlov a Serafínov.

Obľúbeným miestom stretávania obyvateľov miestnych obcí ako aj návštevníkov regiónu je Trojmedzie. Trojmedzie je symbolické miesto kde sa stretávajú hranice troch štátov: Slovenska, Česka a Poľska. Nachádzajú sa tu tri žulové monolity so štátnymi znakmi a ľudia sem chodia opekať, prejsť sa alebo iba si oddýchnuť. Často sa tu organizujú aj rôzne kultúrne podujatia. Trojmedzie je najľahšie prístupné zo železničnej stanice Čierne, zastávka odkiaľ vedie značená turistická trasa.

Rekreačné možnosti v okolí obce Skalité na Kysuciach:

LETO: turistické trasy a cyklotrasy v Kysuckých Beskydoch (Veľká Rača – 1236 m.n.m., Kykuľa – 1 087 m.n.m., Malá Rača – 1 153 m.n.m. a Rycierova hoľa – 1225 m.n.m.), Javorníkoch a Moravsko-sliezskych Beskydoch (Veľký Polom – 1067 m.n.m.), letné atrakcie rekreačného strediska SunParadise Veľká Rača – 13 km (bobová dráha, lanový park, detský lanový park, lezecká stena, trampolíny, kolobežky, zjazd na bicykli, aquazorbing, lukostreľba), Wellness centrum hotela Marlene v Oščadnici (aj pre neubytovaných hostí), mesto Čadca – 19 km (krytý a detský bazén, fitness, solárium), mesto Krásno nad Kysucou (Vlastivedné múzeum)- 18 km.

ZIMA: miestny lyžiarsky vlek Skalité-Serafínov, Športcentrum Oščadnica – 10 km, Snowparadise Veľká Rača – Oščadnica – 13 km, bežkárske trate v okolí obce.

TURISTICKÉ ATRAKCIE: Trojmedzie – symbolické miesto kde sa stretávajú hranice troch štátov, mesto Zwardoň v Poľsku – 7 km, Oščadnický kaštieľ – 19 km (expozícia Kysuckej galérie), Kysucká galéria v Čadci – 19 km, Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke – 38 km, Korňa (pútnické miesto Živčáková, ľudová architektúra v osade U Gajdoši, korňanský ropný prameň) – 36 km, Vysoká pod Kysucou (Pamätná izba kozmonauta E. Cernana) – 38 km, Klokočov (Klokočovské skaly, Národná prírodná rezervácia Malý Polom, skalné pereje na riečke Predmieranka) – 38 km.

Skalité-Serafínov (Zdroj: Wikipedia)
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922