Poráč

Obec Poráč sa nachádza 16 km juhovýchodne od okresného mesta Spišská Nová Ves v Hnileckých vrchoch, ktoré sú súčasťou Slovenského rudohoria, v regióne Spiš. S nadmorskou výškou 778 metrov je Poráč najvyššie položenou obcou v okrese Spišská Nová Ves.

Okolie obce má výrazne členitý charakter s lúkami, pasienkami a lesmi bohatými na lesnú zver a množstvo chránených druhov rastlín. Najznámejším turistickým lákadlom okolia obce je Poráčska dolina, dlhá až 9 km, ktorá vznikla erozívnou činnosťou Poráčskeho potoka. Miestami až 300 metrov hlboký kaňon je dobre viditeľný už pri príchode do obce. Nad Poráčskou dolinou dominuje Červená skala, ktorá poskytuje nádherný polkruhový výhľad do okolia. Poráčskou dolinou vedie prírodovedný a historický náučný chodník stredne ťažkej náročnosti.

Obec Poráč vznikla pravdepodobne ako banícka osada. Ťažili sa tu vzácne kovy ako meď a zlato. V novodobej histórii sa tu ťažila ortuť a železná ruda. Ich ťažba bola po roku 1991 utlmená. Okrem baníctva bolo kľúčovou hospodárskou činnosťou pastierstvo.

Rekreačné aktivity okolia obce Poráč sú sústredené do Poráčskej doliny, kde sa nachádza chatová osada s možnosťami ubytovania v chatách. V zimnom období sú tu prevádzkované lyžiarske strediská Ski Poráčska dolina a Ski Poráč Brodok.

Rekreačné možnosti v blízkosti obce Poráč:

LETO: turistické trasy a cyklotrasy v Slovenskom rudohorí (jaskyňa Šarkanova diera, vyhliadkové miesto Vysoký vŕšok, Poráčska dolina, Červené skaly, Galmuská tíšina, Markušovský skalný hríb) a Slovenskom raji, Poráč PARK relax & sport centrum (wellness, sauna, masáže, golf, minigolf, tenis), letné atrakcie strediska Relax Center Plejsy – 15 km, mesto Spišská Nová Ves (prírodné kúpalisko, lanový park, zoologická záhrada) – 16 km, jazero Zahura (prírodné kúpanie v prímestskom rekreačnom stredisku) – 25 km.

ZIMA: lyžiarske strediská Ski Poráčska dolina, Ski Poráč Brodok, Relax Center Plejsy – 15 km, Ski Centre Levoča – 27 km, Ski centrum Mraznica – 33 km, bežkárske trate v Poráčskej doline, upravené bežkárske okruhy v Spišskej Novej Vsi (lokalita letisko a lokalita Smižany-Maša) v dĺžkach od 2 do 11 km.

TURISTICKÉ ATRAKCIE: kaštieľ v Markušovciach – 10 km, mesto Levoča (mestská pamiatková rezervácia, chrám sv. Jakuba, renesančná radnica a zvonica) – 27 km, Spišský hrad – 29 km.

Poráč
Poráč

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922