Stanišovská jaskyňa

„Jaskyňa odkrýva čo je v nás, čo si do nej nesieme. Uchyľujeme sa do nej aj kôli skúške, či bude mať čo odkryť.“

Ivan Laučík

Tajomný svet Stanišovskej jaskyne v Jánskej doline v Nízkych Tatrách tvorí 6,5 km rôznych chodníčkov, priepastí, chodieb, plaziviek či vodných sifónov a ručne vykopaných sond. I dnešných jaskyniarov ženie túžba po nových objavoch, ktoré podzemie a jeho príbehy odkrývajú. V Stanišovskej jaskyni sa počas stáročí odohrávali príbehy lupičov, utečencov, hľadačov pokladov, poľovníkov i pastierov. Steny odkrývajú pohnuté osudy básnikov, vzdelancov i židov, ktorí tu nachádzali útočisko pred prenasledovaním. Ich podpisy na stenách jaskyne sú dôkazom i odkazom, ktorý podzemný svet odkrýva svojim návštevníkom.

Prvá písomná zbierka o Jánskych jaskyniach pochádza z roku 1849, kedy sa tu ako hovorí legenda ukrývali korunovačné klenoty uhorských kráľov. Prvý odborný článok história objavuje v roku 1904, kedy prírodovedec Tivadar Kormoš popísal Stanišovskú jaskyňu. V roku 1939 sa uskutočnil prvý zostup do hĺbky 80 metrov v oblasti priepasti na Ohništi.

Tieto i mnohé iné cenné informácie a legendy Vám radi poskytnú mladí ľudia, ktorí sprevádzajú návštevníkov jaskyne. V Stanišovskej jaskyni Vám sperievodcovia podajú výklad práce jaskyniarov a nájdete tu aj ukážky ich práce. Deti pravdepodobne zaujme malá výstavka strašidiel a nadprirodzených bytostí, preto počas svojej dovolenky v Jánskej doline v Nízkych Tatrách určite tento skvost prírody neobídite.

Stanišovská jaskyňa
Stanišovská jaskyňa
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922