Prepoštská jaskyňa

Prepoštská jaskyňa je mimoriadne vzácna archeologická lokalita s množstvom paleolitických nálezov. Nachádza sa v Bojniciach poniže historického centra. Vchod do jaskyne je súčasťou Farskej záhrady.

Jaskyňa vznikla ako dôsledok usadzovania travertínu keď voda v podobe vodopádu stekala cez okrajovú stenu travertímnovej terasy. Pod vodopádom sa usadzovaním travertínu vyvárali travertínové útvary a postupne aj dutiny medzi travertínovými útvarmi a okrajom travertínovej terasy. Veľmi zaujímavý je skalný previs jaskyne, ktorý je 11 metrov široký. Celková dĺžka previsovej jaskyne je cca 14 metrov.

Prepoštská jaskyňa patrí k vzácnym paleolitickým náleziskám v stednej Európe. Prví ľudia neandrtálskeho typu sa na mieste terajšieho Bojnického zámku usadili už pred cca 120 000 rokmi, v staršej dobe kamennej. V prepoštskej jaskyni boli nájdené známky osídlenia z obdobia pred viac ako 60 000 rokmi. Sídlili tam paleolotickí lovci, ktorí vytvárali kamenné nástroje. V jaskyni sa tiež našli kostrové pozostatky zvierat žijúcich v poslednej ľadovej dobe, ktoré sa stali korisťou vtedy žijúcich ľudí.

Prepoštská jaskyňa dostala názov podľa prepošta Medveckého, správcu bojnickej farnosti a amatérskeho archeológa, ktorý tu v roku 1926 objavil paleolitické nálezisko. Od roku 1927 nasledobvalo niekoľko archeologických výskumov a koncom 60. rokov minulého storočia vznikla myšlienka ukázať tieto vzácne nálezy širokej verejnosti formou prírodnej expozície.

K jaskyni vedie náučný chodník oboznamujúci návštevníkov s jednotlivými kostrovými nálezmi a so spôsobom života vtedajších ľudí. Expozícia nazývaná „Múzeum praveku Slovenska“ poskytuje zaujímavý prehľad o živote paleolitického človeka. Návštevníci uvidia repliku vtedajšieho obydlia ako aj postavy pravekých ľudí. Jaskyňa bola do súčasného stavu uvedená v roku 2006. Sprístupnená je každý deň od polovice apríla do polovice októbra. V mimosezóne býva otvorená počas sobôt a v nedeľu.

Prepoštská jaskyňa
Prepoštská jaskyňa
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922