Morské oko

Morské oko je mohutná zatopená priepasť s výverom podzemnej, merne ohriatej vody, ktorá sa nachádza v areáli plážového kúpaliska pri Tornali v okrese Revúca. Povrchový otvor priepasti tvorí jazero s priemerom až 60 metrov. Priepasť sa smerom dole zvonovito rozširuje a dosahuje hĺbku až 38 metrov.

Morské oko je zatopená rútivá priepasť, ktorá vznikla ako dôsledok krasovatenia podložných vrstiev a zaplnená je artézskou vodou, ktorá vyviera s teplotou cca 16 stupňov Celzia. Jaskyňa bola do súčasnej podoby upravená v roku 2007. Do strednej časti jazera vedie premostenie uložené na plavákoch odkiaľ je možné nazrieť do zatopenej jaskyne. V rôznej hĺbke jaskyne sú umiestnené reflektory, ktoré zlepšujú viditeľnosť.

Od roku 2011 je jaskyňa sprístupnená pre potápačov. Potápanie v jaskyni je však regulované Mestským úradom v Tornali. Jaskyňa je otvorená celoročne ale počet vstupov (ponorov) ako aj počet osôb na jeden vstup (ponor) je limitovaný. Záujem o vstup do jaskyne je potrebné ohlásiť 7 dní vopred na správe Kúpaliska Tornaľa. Ponor do jaskyne je spoplatnený sumou 15 EUR na osobu (informácia z roku 2017).

Jaskyňa Morské oko
Jaskyňa Morské oko
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922