Jaskyňa Zlá diera

Národná prírodná pamiatka – jaskyňa Zlá diera sa nachádza asi 2 km od obce Lipovce v okrese Prešov. Je to menej známa ale zaujímavá jaskyňa, ktorá je sprístupnená turistickým spôsobom. Je to jedna z najpozoruhodnejších krasových jaskýň v regióne Šariša. Vchod má v nadmorskej výške 786 metrov a vedie k nemu označený chodník od smerovníka na ceste medzi Lipovcami a Lačnovom.

Vznik jaskyne nie je doteraz dostatočne vysvetlený, nakoľko sa nachádza v dolomitoach a dolomitických vápencoch, ktoré sú ťažko rozpustné. Dĺžka jaskyne je 240 metrov a hĺbka 34 metrov. Teplota vzduch je 7 stupňov Celzia. Jaskyňa je významným zimoviskom netopiera brvitého.

Jaskyňa je miestnym obyvateľom známa oddávna, nakoľko zmienky o nej je možné nájsť v povestiach a legendách. Po stredovekých návštevníkoch boli nájdené črepy z rozbitých nádob. Prvá písomná zmienka o jaskyni je z roku 1841 a prvý plán jaskyne z roku 1884. Detailne zameraná bola v roku 1975 a sprístupnená v roku 1999. Prevádzkovaná je dobrovoľnými jaskyniarmi z Prešova. Jaskyniari upravili chodníky pre návštevníkov čím uľahčili pohyb po strmom sutinovom kuželi. Základná prehliadka trvá asi 40 minút a keďže v jaskyni nie je elektrické osvetlenie, návštevníci dostanú prilbu s lampou. Pre prehliadku jaskyne je nevyhnutná pevná obuv.

Jaskyňa Zlá diera je otvorená denne od 1. apríla do 31. októbra. Prehliadka je možná iba v sprievode skúseného jaskyniara.

Jaskyňa Zlá diera
Jaskyňa Zlá diera

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922