Spišský hrad

Majestátna zrúcanina Spišského hradu je situovaná na vrchole travertínového bradla pri obci Žehra, v okrese Spišská Nová Ves. Je to jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov na Slovensku.

Územie hradu bolo osídlené už na začiatku letopočtu, keď sa tu nachádzalo hradisko púchovskej kultúry a neskôr aj slovanské hradisko. Vybudovanie hradu spadá pravdepodobne do prvej polovice 12. storočia, kedy sa začala formovať Spišská stolica a hrad bol jej správnym centrom.

Spišský hrad, ako jeden z mála, odolal v roku 1241 pustošivému mongolskému vpádu čo pravdepodobne vyvolalo potrebu jeho rekonštrukcie a následne bolo vybudované predhradie s hranolovou obytnou vežou.

Za mocenských bojov bol na začiatku 14. storočia hrad poškodený pri jeho neúspešnom obliehaní Matúšom Čákom a následne bol zrekonštruovaný a vybudované druhé predhradie. Ďalšie rozšírenie hradu nastalo v 15. storočí po obsadení hradu Jánom Jiskrom z Brandýsa, ktorý dal vojenský tábor ohradiť murovanou hradbou a tak vzniklo nové juhozápadné predhradie.

Jiskrovo vojsko vystriedali bratríci a opevnený tábor stratil význam. V druhej polovici 15. storočia získali za vojenské zásluhy Zápoľskovci, ktorí ho premenili za svoje hlavné sídlo a ukončili stredoveký rozvoj hradu.

Nasledujúce renesančné úpravy uskutočnili v 16. storočí Turzovci, ktorí obranu hradu prispôsobili na použitie diel. Silueta hradu bola zmenená v v polovici 17. storočia, keď Čákiovci nahradili členité strechy palácov priebežnými a v jiskrovom predhradí vybudovali veľkú koniareň. Po smrti Štefana Čákiho začal hrad pomaly chátrať a jednotliví členovia rodiny sa z hradu odsťahovali do pohodlnejších kaštieľov a zámkov.

Aj napriek čiastočnému spustnutiu, hrad na začiatku 18. storočia odolal obliehaniu Tököliho povstalcov a v časoch ohrozenia povstalcami Františka II. Rákociho bol naposledy opevnený. Boli vytvorené nové delostrelecké stanovištia a nové ubikácie pre posádku. V roku 1870 hrad podľahol požiaru a premenil ho na ruinu.

S cekovou konzerváciou hradu sa začalo až v roku 1969, vďaka čomu bol staticky zabezpečený a následne sprístupnený verejnosti.

Spišský hrad
Spišský hrad

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922