Hrad Likava
Zrúcanina hradu Likava je situovaná približne 1 km severne od obce Likavka v okrese Ružomberok na Liptove, v podhorí Chočských vrchov.
Vznik hradu sa predpokladá okolo roku 1335. Za zakladateľa je považovaný magister Donč, ktorý pôsobil ako zvolenský župan a neskôr správca Turca, Oravy a Liptova. Hrad bol postavený ako ochrana cesty vedúcej cez Oravu do Krakowa. Po smrti magistra Donča hrad pripadol kráľovskej komore.
Hrad Likava bol prvýkrát dobytý v roku 1397 pri ťažení moravského markgrófa Prokopa a opavského kniežaťa Ladislava. Títo ho na krátku dobu aj obsadili. Dôsledkom bolo, že hrad bol v rokoch 1410 až 1415 upravený kráľovskou stavebnou hutou.
V rokoch 1430 až 1434 bol hrad obsadený husitskými vojskami. Následne hrad obnovil Ján Huňady, ktorý vystaval aj novú západnú bránu. V roku 1496 sa hradu násilím zmocnil Štefan Zápoľský, ale v spore jeho syná Jána s Ferdinandom I. Habsburským o uhorský trón bol hrad Likava v roku 1528 dobytý cisárskymi vojskami pod vedením generála Katzianera.
Poškodené sídlo dostal do vlastníctva Ľudovít Pekry, ktorý ho počas rokov 1533 až 1535 veľkolepo obnovil a prestaval. V roku 1566 hrad kúpil vojvodca Ján Kružič z Lupoglavy. Ten ho v období tureckého ohrozenia prestaval a dôkladne opevnil. Obetoval tomu aj obytné priestory a kaplnku, ktoré nahradil polygonálnou delovou baštou.
V polovici 17. storočia hrad získali Tőkőliovci, ktorí hrad opäť prestavali a zabezpečili mu aj studňu, nakoľko hrad bol dosiaľ bez zdroja vody. Počas Tőkőliho povstania bol hrad v roku 1670 obliehaný cisárskymi vojskami pod vedením generála Heistera. Po týždňovom obliehaní bol hrad dobytý. Opätovný stret povstaleckých a cisárskych vojsk na hrade nastal v roku 1678. Po potlačení Tőkőliho povstania sa začalo s úpravou hradu na trestnicu.
Počas povstania Františka II. Rákocziho bol hrad dobytý povstaleckým vojskom a na príkaz Františka II. Rákocziho v roku 1707 zbúraný.
Keď sa v roku 1975 zrútilo okolie nárožia, hrad bol pamiatkovo obnovený, aj za cenu použitia masívnej betonáže a teda straty vypovedacej hodnoty konštrukcií. V súčasnosti je hrad v správe Liptovského múzea. V Huňadyho veži je vytvorená stále expozícia dejín hradu Likava.