Pandemická realita

30.7.2021

Prvé vážne opatrenia v súvislosti s pandemémiou ochorenia Covid-19 na Slovensku boli uvedené do praxe 13. marca 2021 kedy boli spustené kontroly na hraničných priechodoch a zrušené medzinárodné lety. Od tej doby uplynulo viac ako jeden rok a v protipandemických opatreniach stále vládne nekoncepčnosť a chaos.

Neustále meniace sa opatrenia na hraniciach, nejasná testovacia stratégia a aplikovanie karantény majú zásadný vplyv na podnikanie v turistickom ruchu. Nekoncepčnosť je črta, ktorá najlepšie charakterizuje súčasný stav. Nekoncepčnosť má zásadný vplyv na podnikanie v turistickom ruchu pretože dovolenkový biznis je založený na plánovaní. Ľudia si plánujú dovolenky niekoľko mesiacov vopred a v situácii keď nie je možné predikovať aké opatrenia budú platné v čase dovolenky je plánovanie nemožné alebo zahŕňa riziko.

V tomto období minulých (normálnych) rokov sa naplno predávali silvestrovské pobyty pričom lukratívne chaty na Silvestra už boli vypredané. Dnes je situácia iná. Klienti stále váhajú pretože nikto nevie aká bude epidemiologická situácia v zime ale ani aké opatrenia budú platiť a aké princípy budú použité na určenie týchto patrení. Covid automat sa opäť prehodnocuje (x-týkrát) a jeho definitívna verzia je v nedohľadne.

Nejasná situácia je aj so zahraničnými turistami, mnohí českí turisti rušia svoje pobyty pretože cezhraničné opatrenia sú nejasné a často sa meniace (viď napríklad uzatvorenie niektorých menších hraničných priechodov, ktoré po následných protestoch pendlerov boli opäť otvorené, alebo situácia po prvej dávke vakcíny). Ľudia sú už unavení a znechutení z neustáleho hľadania informácií čo môžu alebo nemôžu, aké testy a koľko platia, či musia byť zaočkovaní, koľkým dávkami a akou vakcínou alebo za akých podmienok musia ísť do karantény.

Východisko zo vzniknutej situácie je jasné. Potrebujeme stabilitu jasných a dobre porozumiteľných opatrení, ktoré sú široko komunikované verejnosti. Bez plánovania to v dovolenkovom biznise jednoducho nejde.

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922