Neetické postupy

Vzhľadom na vysoko konkurenčné prostredie v segmente prenájmov rekreačných nehnuteľností sa niektoré spoločnosti uchyľujú k postupom, ktoré nemajú vždy charakter férového jednania. Týmito praktikami sa snažia získať konkurenčnú výhodu vo forme zvýšeného záujmu klientov o ich produkt. S prekvapením je možné zistiť, že takéto postupy využívajú aj na trhu etablované spoločnosti pôsobiace v profesných združeniach, ktoré majú zabrániť používaniu takýchto postupov.

Najčastejšie sa stretnete s neetickým jednaním vo forme „zahmlievania cien“, keď sprostredkovateľ uvádza v elektronickom katalógu iba najnižšiu mimosezónnu cenu prenájmu chaty čím vyvolá zvýšený záujem o jej obsadenie. Klient sa skutočnú cenu prenájmu chaty dozvie až po kontaktovaní sprostredkovateľa. Keďže aj v tomto biznise platí, že základným predpokladom úspechu je vyvolať záujem o produkt, sprostredkovateľ využije kontakt s klientom na vlastnú prezentáciu čím zvyšuje svoje šance na úspešný obchod, samozrejme na úkor klienta, ktorý zaplatí vyššiu cenu ako ponúka iný sprostredkovateľ.

Pri technike „neexistujúcich akciových ponúk“ sa cena prenájmu chaty najskôr navýši a potom spätne upraví na hodnotu blízku pôvodnej aj s výrazným upozornením na cenovú zľavu. Fiktívna akciová ponuka prenájmu chaty vyvolá záujem klientov, ktorí v dobrej viere že sa naozaj jedná o výhodnú cenu, využijú ponúkanú „akciu“.

Uvádzanie nepravdivých obsadeností chát je tiež pomerne často využívaná technika na získanie záujmu klientov. V tomto prípade sa obsadený termín prenájmu chaty vyznačí ako voľný a po dopyte klienta sa mu s osprevedlnením ponúkne iná chata. Táto technika je veľmi účinná v kombinácii s technikou akciových cien. V praxi sa môžete stretnúť aj s kombináciou viacerých techník.

Na vytvorenie dojmu úspešnosti sprostredkovateľa sa pomerne často používa technika spätnej väzby od klientov. V tomto prípade sprostredkovateľ na webovej stránke uvádza názory klientov po dovolenke na ubytovacie zariadenie. Na vlastné oči som videl, ako nemenovaná spoločnosť uvádzala vynikajúce referencie na chatu v ktorej nezrealizovala ani jeden pobyt. Pritom táto spoločnosť sa prezentuje ako dvojka na slovenskom trhu. Účelom tejto techniky je vytvoriť dojem úspešnosti a serióznosti z ktorého vyplynie pocit istoty pre klienta, že daná spoločnosť je na trhu etablovaná a jej produkt (chaty, chalupy a iné ubytovacie zariadenia) spĺňajú vysoké štandardy.

Niektoré spoločnosti používajú na získanie klienta tvrdenia o zvýšenej záruke pre klienta. Stretol som sa vyhlásením, že sprostredkovateľská spoločnosť pošle majiteľovi chaty zálohovú platbu za prenájom až po zrealizovaní pobytu, čím je klient chránený v prípade nespokojnosti. Z vlastnej skúsenosti prenajímateľa Vám môžem potvrdiť, že si neviem predstaviť ktorý prenajímateľ by súhlasil so záväznou rezerváciou napríklad silvestrovského pobytu bez vyžiadania zálohy. Takého asi nenájdete a netýka sa to iba silvestrovského týždňa, ale aj hlavných dovolenkových období.

Neuvádzanie povinných doplatkov k cenám prenájmu chát je ďalší spôsob ako „prekvapiť klienta“. Niektoré obce si vo všeobecne záväzných nariadeniach schválili tzv. rekreačný poplatok. Tento zvyčajne nie je súčasťou ceny prenájmu chaty a preto sa uvádza samostatne. Podobne niektorí majitelia chát požadujú platby za spotrebovanú elektrickú energiu, poplatok za domáceho miláčika, použitie sauny a podobne. Neuvedenie týchto poplatkov v elektronickom katalógu dokáže nepríjemne prekvapiť.

Proti týmto neduhom je iba jediný spôsob obrany. Tu nepomôžu zákony a vyhlášky. Tu si musí klient pomôcť sám. Jeho cesta k najvýhodnejšej ponuke vedie cez sledovanie ponuky viacerých spoločností. Ponuka zaujímavých slovenských rekreačných nehnuteľností na prenájom je pomerne malá a pohybuje sa rádovo v počte niekoľko sto objektov, preto je možné nájsť tie isté chaty v ponuke viacerých spoločností. Ak klientovi záleží na výhodnosti prenájmu, musí si dať námahu nájsť, prezrieť a zvážiť ponuku viacerých spoločností a to s prihliadnutím na „pridanú hodnotu“, ktorú spoločnosť pre klienta vytvorila.

Cieľom Agentúry HolidayREAL je spokojnosť zákazníka za súčasného dosiahnutia primeraného zisku. Ako prostriedok dosiahnutia nášho cieľa sme si zvolili férovú komunikáciu so zákazníkom. Nikdy sme nepoužili a ani nepoužijeme spôsoby komunikácie, ktoré sme popísali v predchádzajúcich odstavcoch. Želáme si, aby sa naši klienti na základe dobrých skúseností k nám pravidelne vracali. Veríme, že sa nám to darí.

Team Agentúry HolidayREAL

SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922