Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo nachádzajúce sa na Liptove v blízkosti mesta Liptovský Mikuláš. Priehrada je vybudovaná na rieke Váh, je súčasťou Vážskej kaskády a jej hlavným účelom je protipovodňová ochrana. Používa sa aj na výrobu elektrickej energie, keďže v hrádzi sú nainštalované 4 vodné turbíny s celkovým výkonom takmer 200 MW.

Liptovská Mara sa začala budovať v roku 1969 a dokončená bola v roku 1975. Jej výstavba si vyžiadala úplné zaplavenie 12 obcí, čiastočné zaplavenie obce Liptovský Trnovec a presídlenie takmer 4000 obyvateľov. Stavby s kultúrno-historickou hodnotou zo zaplavených obcí boli rozobraté a premiestnené do Múzea liptovskej dediny v Pribyline, kde boli nanovo poskladané.

Priehrada zdedila meno po jednej zo zaplavených obcí – Liptovská Mara. Je to druhá najväčšia priehrada na Slovensku z pohľadu objemu akumulovanej vody, väčšia je iba Oravská priehrada.

V súčasnosti je Liptovská Mara využívaná aj na rekreačné účely. Najznámejším rekreačným centrom Liptovskej Mary je obec Liptovský Trnovec, situovaný na severnom brehu Liptovskej Mary, a nachádza sa tu aj známy kemping.

Liptovská Mara je považovaná aj za centrum vodných športov na Liptove. Rybári ocenia široké možnosti rybolovu, veď Liptovská Mara je jedna z najobľúbenejších rybárskych lokalít na Slovensku. Na svoje si prídu aj milovníci člnkovania, plávania, windsurfingu ako aj jazdy na vodných skútroch. Počas letnej turistickej sezóny premáva na Liptovskej Mare vyhliadková loď. Plavba vyhliadkovou loďou alebo člnom trvá približne jednu hodinu a začína v prístave v Liptovskom Trnovci.

Liptovská Mara (Zdroj: Wikipedia)
Liptovská Mara (Zdroj: Wikipedia)
SlovenskaDovolenka.sk © 2007-2023
E-mail: kontakt@slovenskadovolenka.sk
Mobil: +421 (0) 902 406 922